Elfida'nın elleri artık kalem tutacak

Elfida'nın elleri artık kalem tutacak

Nadir görülen "Epidermolyssis Bullosa" hastalığı nedeniyle yapışıklık bulunan el parmaklarını kullanamayan küçük Elfida, çok istediği eğitimine devam edebilmek için geçirdiği ameliyat sonrası artık kalem tutabilecek.

Nadir görülen "Epidermolyssis Bullosa" hastalığı nedeniyle yapışıklık bulunan el parmaklarını kullanamayan küçük Elfida, çok istediği eğitimine devam edebilmek için geçirdiği ameliyat sonrası artık kalem tutabilecek.  

Derisinin kemikleri kadar hızlı gelişmemesi sonucu parmakları yapışan, yaraları sürekli kanayan ve iç organlarında komplikasyonlar gelişen Elfida Gündüz'ün (7) normal bir yaşam sürmesi ve eğitimine devam edebilmesi için ameliyat olması gerektiği söylendi.

Enfeksiyon riski nedeniyle Evka 2'deki evinden çıkamayan Elfida, "evde eğitim programı" sayesinde kısa sürede okumayı öğrendi ve "Çok iyi" notlarıyla dolu karnesini aldı ancak parmakları yapışık olduğu için kalem tutma arzusunu yerine getiremedi. 

İzmir'deki hastanelerden ameliyat için 15 ay haber bekleyen Elfida'ya müjde Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesinden geldi.

Buradaki ameliyatta yapılan suni deri nakliyle parmakları açılan Elfida artık ellerini kullanıp arkadaşlarıyla oynayabilecek.

 Ailesi mutlu 

Anne Zülfiye Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kızının zor bir hayat geçirdiğini ancak hayallerine kavuştuğunu anlattı. 

Elfida'nın artık çok istediği kalemi tutabileceğini ifade eden Gündüz, "Kızım çok mutlu, bu bizi de mutlu ediyor" diye konuştu. 

Baba Ergin Gündüz ise ameliyat için aylarca beklediklerini ifade ederek şöyle konuştu:

"Bu ameliyatı 15 ay bekledik. Ameliyatın bu kadar gecikmesinin nedeni İzmir'de daha önce hiç yapılmamış olmasıydı. Çocuk için yoğun bakım ve suni deri gerekiyordu. Suni deriyi alabilecek maddi gücümüz yoktu. Bu olanakları bize Fırat Üniversitesi sağladı. Çocuğum artık yazı yazabilmek için acı çekmeyecek."

"Sorun nüksedebilir"

Elfida Gündüz'ün ameliyatını yapan Fırat Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. İhsan Okur, hastalığın kesin tedavisi bulunmadığını, bu nedenle zaman içinde Elfida Gündüz'ün parmaklarının yeniden yapışabileceğini kaydetti. 

Hayat kalitesini yükselten tedaviler var

Parmakları yapışan, açılan yaraları sürekli kanayan Elfida Gündüz'ün acılarını hafifletmek amacıyla "Mutlu Olalım" projesi kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlemiş, etkinliklere katılan Sivasspor'un kalecisi Korcan Çelikay da ilaç yardımında bulunmuştu. 

Nadir rastlanan ve kesin tedavisi bulunmayan hastalıklar için "hayat kalitesini yükselten tedaviler" uygulanıyor. 

AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.