Elektrikte vatandaşı kızdıracak itiraz!

Elektrikte vatandaşı kızdıracak itiraz!

Elektrik faturaları, aboneleri bir süre daha kızdırabilir. Kendilerine verilen kayıp kaçağı azaltma hedefini gerçekçi bulmayan dağıtım şirketleri itiraz edecek.

A+A-

Kaçak elektriği azaltmaları için kendilerine verilen hedefleri gerçekçi bulmayan elektrik dağıtım şirketleri itiraza hazırlanıyor. Talebin kabul edilmesi halinde, faturalara yansıyan kayıp-kaçak bedeli aboneleri bir süre daha kızdırabilir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) özelleştirilen elektrik dağıtım bölgelerindeki kayıp-kaçak hedefini gerçekçi bulmayan bazı dağıtım şirketleri, itiraza hazırlanıyor. İddialara göre, belirlenen kayıp-kaçak oranı gerçekte oluşan oranın yüzde 10 yukarısına kadar çıkıyor. Bir sektör yetkilisi mevcut durumu, "Bize verilen kayıp kaçakla pratiktekinin alakası yok" sözleriyle anlattı. İtirazların özellikle kaçak elektriğin had safhada olduğu Doğu ve Güneydoğu'da yoğunlaştığı belirtildi.

Hedefler yükseltildi

EPDK, 2012 sonunda Dicle, Vangölü, Aras, Toroslar ve Boğaziçi elektrik dağıtım şirketlerinin 2013-2015 tarife yıllarına ilişkin dağıtım faaliyeti kayıp-kaçak hedefi oranlarını yükseltmişti.

- Dicle EDAŞ'ın kayıp-kaçak oranında 2013 için daha önce yüzde 42.06 olarak belirlenen hedef yüzde 71.07'ye, 2014 için yüzde 34.93 olarak belirlenen hedef yüzde 59.03'e, 2015 için ise yüzde 29.01 olarak belirlenen hedef yüzde 49.03'e yükseltilmişti.

-Vangölü dağıtım bölgesinde kayıp-kaçak oranında 2013 için daha önce yüzde 31.84 olarak belirlenen hedef yüzde 52.10, 2014 için yüzde 26.45 olarak belirlenen hedef yüzde 43.27, 2015 için de yüzde 21.97 olarak belirlenen hedef yüzde 35.94 olarak ayarlanmıştı.

-Aras EDAŞ'ta 2013 için daha önce yüzde 17.62 olarak belirlenen kayıp-kaçak hedefi yüzde 25.70, 2014 için yüzde 16.30 olarak belirlenen hedef yüzde 21.35, 2015 için yüzde 15.08 olarak belirlenen hedef de yüzde 17.73 olarak değiştirilmişti. Belirlenen yüzdeler, bölgesindeki kayıp-kaçağı belli bir oranın altına indiremeyen şirketlerin kârlarının azalması anlamına geliyor. Kayıp kaçak hedefinin düşürülmesi ise kaçağın bir süre daha yüksek izlemesi ve bu oranın elektrik faturalarına ekstra yük olarak yansıması anlamına gelebilecek.

Serbest elektrikte kıran kırana rekabet başlıyor

EPDK'nın elektrikte serbest tüketici limitini 5 bin kilovatsaatten 4 bin 500 kilovatsaate düşürmesiyle serbest elektrik tüketicisi sayısı 1 milyona çıkarken sektör de hareketlendi. Elektrik tedarikçisi olarak sektöre giren firmalar bir taraftan promosyonlarla müşteri çekiyor, bir taraftan da serbest sözleşmeyle ne kadar kar edeceklerini abonelere gösteriyor.

Serbest tüketiciler maliyet artışlarından indirimlerle göreceli olarak kurtulabilirken, iletimden doğan kayıp-kaçak bedelleri serbest tüketicilerden de tahsil ediliyor. Yılbaşında uygulanmaya başlanan yeni limitlerle, aylık yaklaşık 133 lira harcaması olan konut abonesi serbest tüketici olabiliyor. Yeni limitle piyasaya 500 bin yeni serbest tüketicinin girecek, serbest tüketici sayısı 1 milyonu bulacak. Düzenlemeyle, elektrik tüketicilerinin fiilen yüzde 31'inin serbest tüketici haline gelebilecek. 2016 başında serbest tüketici limitinin sıfırlanması ve tüketicilerinin istediği sözleşmeyi yapabilmesi planlanıyor. Yeni limitlerle özellikle site tipi kalabalık konutlar, esnaf ve kamu kurumları serbest tüketici olabiliyor.

Milliyet

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.