Elektrik ve doğalgaz faturası nasıl şiakyet edilir? 

Elektrik ve doğalgaz faturası nasıl şiakyet edilir? 

Koronavirüs salgını nedeniyle milyonlarca insanın evde kalmasıyla birlikte hem elektrik, hem de doğalgaz faturalarıyla ilgili şikayetler de arttı. Peki, faturası çok gelenler ne yapacak?

A+A-

Koronavirüs salgınına karşı önlemler kapsamında milyonlarca kişinin evde kalması, elektrik ve gaz faturalarına yansıdı. Özellikle elektrikte tüketimlerin yüzde 20 dolayında arttığı belirtiliyor. Fatura tutarı da tek tek abone bazında değişmekle birlikte yer yer yüzde 50 ve üstünde artış gösterdi. Bazı abonelerde bu oranın yüzde 100’e yaklaştığı ifade ediliyor.

Doğalgazda kış mevsiminden ilkbahara geçilmesi nedeniyle tüketim azaldı. Günlük tüketim 90 milyon metreküpün altına geriledi. Kış mevsiminde 200-250 milyon metreküp aralığında seyrediyordu.

NASIL ŞİKAYET EDİLECEK?

Elektrikte ve doğalgazda fatura şikayetleri önceki döneme oranlar arttı. Aboneler, EPDK’ya şikayetlerini resmi kanallar üzerinden iletiyor.

EPDK’nın tüketici haklarına ilişkin birimi, sistemine giren ya da ulaşan tüm şikayetleri, öncelikle tek tek tasnif ediyor ve inceleniyor. Ardından ilgili elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketleri ile temasa geçiliyor ve şikayet konuları aktarılıyor.

Dağıtım şirketine, yüklü miktarda ceza kesiliyor

Şirketlerden, şikayete konu tüketim miktarının ve fatura tutarının hesaplanması, varsa yanlışlık giderilmesi isteniyor. Şirket, bu konuda bir çalışma yapıyor. Şirket, bu çalışmanın ışığında EPDK’ya ve aboneye yanıt veriyor.

EPDK da bu süreçte boş durmuyor. EPDK, haksız ya da “şişirilmiş” olduğu değerlendirilen faturalar konusunda ilgili dağıtım şirketi hakkında soruşturma açıyor. Dağıtım şirketine, yüklü miktarda ceza kesiliyor.

Habertürk'e göre kaynaklar, abone şikayetlerinin büyük bir hassasiyetle takip edildiğini belirterek, tüketicilerin mağdur edilmesinin söz konusu olamayacağını kaydetti.

Aboneler, faturasından kuşku duyuyorsa EPDK’nın https://tuketici.epdk.org.tr/epdk.be/ adresine başvurabilir.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.