'Elektrik sıkıntısı insani krize yol açabilir' uyarısı

'Elektrik sıkıntısı insani krize yol açabilir' uyarısı

Gazze'deki tek elektrik santralinin beş gündür çalışmamasının "insani krize" yol açabileceği uyarısında bulunuldu.

A+A-

Divan el-Mezalim adlı sivil toplum kuruluşunun sözcüsü Behçet el-Hulv, düzenlediği basın toplantısında, "Bölgede yaşamın her alanını etkileyen elektrik kesintilerinin neden olduğu sıkıntının daha da artmasından endişe ediyoruz" dedi.

Elektrik kesintilerini, Filistinli vatandaşların sosyal ve ekonomik alanda yaşadıkları hak ihlallerinin uzantısı şeklinde değerlendiren Hulv, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan söz konusu soruna bizzat müdahale etmesini ve santralin çalışması için gerekli yakıtın temin edilmesini istedi.

Hulv ayrıca Filistinli grupları, aralarındaki anlaşmazlıklara son vermeye çağırarak, "Ulusal uzlaşı hükümetinden mevcut kriz ortamında idari ve teknik konuları öncelikleri arasına almasını istiyoruz" dedi.

Enerji Kurumu, pazartesi günü yaptığı açıklamada, üretim için gerekli yakıt üzerinden alınan vergideki muafiyet süresinin sona ermesi nedeniyle santralin çalışmasının durduğunu belirtmişti.

Elektrik santralinin ihtiyacını karşılamak için her ay 10,4 milyon dolar vergi ödenmesi gerekiyor. Gazze'deki Enerji Kurumu ise litre başına 0,8 dolar vergiyi ödemeden yakıtı gerçek fiyatından satın almak istiyor.

Abluka altındaki Gazze'nin ihtiyacı olan yaklaşık 400 megavat elektriğin, yalnızca 212 megavatı karşılanabiliyor. İsrail tarafından 120, Mısır'dan 32 megavat elektrik sağlanırken, akaryakıt sıkıntısı nedeniyle sık sık duran Gazze'deki santralden yalnızca 60 megavat elde edilebiliyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.