1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. EKPSS yapıldı
EKPSS yapıldı

EKPSS yapıldı

Engelli memur adaylarına yönelik düzenlenen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sona erdi.

A+A-

EKPSS, 81 il merkezinde saat 10.00'da başladı ve 60 dakika sürdü. Adaylara 60 soru yöneltildi ve sınav tek oturumda gerçekleştirildi.

Adaylar, kimlik ve güvenlik kontrolleri yapıldıktan sonra sınav salonlarına alındılar.

Sınav engel gruplarına, öğrenim düzeylerine, engellilerin algılama ve öğrenme yeteneklerine göre yapıldı. Bazı engel gruplarına sınav süresinin üçte biri kadar ek süre verildi.

Sınav ve yerleştirme sonuçları, adayların adreslerine postalanmayacak. Adaylar sınav ve yerleştirme sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle ÖSYM’nin internet adresinden öğrenebilecek.

Sınavın sonuçları memur ve işçi statüsünde personel istihdam eden kamu kurum ve kuruluşlarına; engelli personel alımlarında kullanılacak. Milli Eğitim Bakanlığınca engelli öğretmen alımlarına ilişkin yerleştirme işlemleri de EKPSS sonuçlarına göre ilgili Bakanlık tarafından yapılacak.

Sınavın sonuçları, yapıldığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle geçerli olacak.

İstanbul'da EKPSS heyecanı

İstanbul'da 2014 EKPSS'ye girecek adaylar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle evlerinden alınarak araçlarla sınav yerlerine götürüldü.

Sınava başvuru esnasında "sınava gitmek için araç ihtiyacı olup olmadığı" yönündeki soruya "ihtiyacım var" şeklinde cevap verenler için özel araçlar tahsis edildi. Evlerinden alınarak sınav yerlerine götürülen adaylara, görevliler araçlara inip binerken yardımcı oldu.

EKPSS'ye bu yıl ilk kez giren Canan Balka, Bahçelievler Kocasinan Merkez Mahallesi'ndeki evinden alınarak Fatih Saraçhane'deki İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi binasına getirildi.

Balka, sınav yerine götürülmesini görüntüleyen AA ekibine yaptığı açıklamada, teklifin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü'nden geldiğini ve kendisinin de kabul ettiğini söyledi.

Uygulamanın ulaşımlarını kolaylaştırdığını dile getiren Balka, "Biraz heyecanlıyım. Gerçekten çok güzel bir hizmet. Görevlilere, emeği geçenlere teşekkür ediyorum bu hizmet için" dedi.

Engel gruplarına ve öğrenim düzeylerine uygun hazırlanan testlerin bulunduğu sınavda adaylar, görevlilere kimliklerini göstererek salonlara alındı.

Adaylar, ÖSYM'nin internet adresinden edindikleri sınava giriş belgeleri, fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgeleri ve nüfus cüzdanlarıyla salonlara girdi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.