Ekmek kapısı barajlar terörün hedefinde

Ekmek kapısı barajlar terörün hedefinde

Terör örgütü PKK mensupları, sulama projelerine yönelik gerçekleştirdiği saldırılarla, barajlarda sayesinde istihdam edilecek binlerce kişinin ekmek kapısını da hedef alıyor.

A+A-

Terör örgütü PKK mensupları Güneydoğu Anadolu bölgesinde sulama projelerine yönelik gerçekleştirdiği saldırılarla sadece barajları değil, barajlar sayesinde istihdam edilecek binlerce kişinin ekmek kapısını da hedef alıyor.

 Dünyanın sayılı bölgesel kalkınma projelerinden GAP'ın kilit yatırımları bir bir tamamlanırken, bu kapsamda bölgenin kalkınması ve gelişmesi amacıyla planlanan barajların yapımından rahatsızlık duyan örgüt mensupları, silah bırakıp sınır dışına çekilmek yerine, barajların yapımına yönelik, Çözüm Süreci'ni akamete uğratacak eylemlerini sürdürüyor.

Kral Kızı Dicle ve Silvan Projesi gibi bölgenin refahını artıracak projelerin bir an önce hayata geçirilmesi için çalışmalar sürüyor. Bölgede binlerce dönüm bereketli toprağı suya kavuşturacak, binlerce kişiye istihdam sağlayacak, üretimi artıracak, tarımda yan sanayiyi geliştirecek, göçü önleyecek barajların tamamlanmasıyla istihdam edilecek binlerce kişiye ekmek kapısı olacak barajların tamamlanmasını istemeyen teröristler, barajlara saldırıyor, inşası için malzeme taşıyan araçları yakıyor, yollara mayın döşüyor.

Faaliyete geçen barajlar bölgenin çehresini değiştiriyor

Örgütün tüm engelleme girişimlerine rağmen bölgede yapımı tamamlanarak hizmete açılan barajlarla istihdam artırıyor, tarıma elverişli topraklar suya kavuşuyor, üretim artıyor, bölgenin elektrik ve içme suyu ihtiyacının karşılanmasına katkı sunuyor, baraj gölü çevresinde hizmet veren işletmelerle turizm canlanıyor.

Baraj gölünde restoran işleten Mustafa Tarhan, barajlar sayesinde bölge ekonomisinin canlandığını belirten, "Baraj yapılmadan önce buralar çöldü. Kimsenin buralardan haberi yoktu. Barajın yapılmasıyla toprağın verimliliği arttı, ilçe gelişti, ekonomi canlandı. Bu canlılık esnafı da mutlu etti. Terör örgütü tarafından sık sık saldırıya uğrayan Silvan Barajı da tamamlanması halinde ilçeyi geliştirecek, işsizliği azaltacaktır.Baraj sayesinde binlerce kişi evine ekmek götürüyor" diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.