Ekmek israfı 2013'te yüzde 18 azaldı

Ekmek israfı 2013'te yüzde 18 azaldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl ocak ayında başlattığı ‘Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası’ sonucu ekmek israfında yüzde 18’lik azalma sağlandı.

A+A-

Kampanya sonucu günde 1 milyon 50 bin, yılda 384 milyon ekmek israf edilmekten kurtarıldı. Çöpe atılmaktan kurtarılan ekmeğin parasal karşılığı 300 milyon TL olurken, vatandaşlar 2,5 milyar TL tasarruf etti.

Ekmeğin Türk toplumunun temel besin maddesi olduğunu ve 2007’de yılda 200 kilo kişi başı ekmek tüketimi ile dünyada en çok ekmek tüketen ülke olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdiğimizi söyleyen Doygun Ekmek Pazarlama Müdürü Burcu Özcan, “Ekmekle ilgili bu kontrolsüz israfa dur demek gerekiyordu. Bu yüzden bakanlığımızın başlattığı kampanya çok önemliydi. Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin verilerine göre paketli ekmek tüketimi artarsa, çöpe giden ekmeğin yüzde 50'sini kurtarma şansımız var. Çünkü paketli ekmeği derin dondurucuda 6 aya kadar saklamak mümkün. Yemek istediğinizde ekmek kızartma ve tost makinelerinde ısıtarak ya da kendiliğinden çözünmesini bekleyerek ekmeğinizi ilk günkü tazeliğinde tüketebilirsiniz.” dedi.

İsrafın sadece ekmek olarak düşünülmemesini isteyen Özcan, “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası ile bir yılda 1,1 milyon ton buğday, 2,1 milyar metreküp su tasarrufu sağlandı. Böylece ülke ekonomimiz her alanda kazandı. Birleşmiş Milletler verilerine göre; dünyada açlık ve yetersiz beslenme yüzünden her gün 17 bin, her yıl 6 milyon çocuk hayatını kaybediyor. 900 milyon kişi her sabah açlıktan ölme riskiyle güne başlıyor. Sadece bu rakamlar bile ekmeğimizi israf etmememiz gerektiğini net bir şekilde anlatıyor. İsrafı önlemek için öncelikle ihtiyacımız kadar almayı ve daha da önemlisi aldığımız ürünü doğru koşullarda saklamayı öğrenmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.