Ekmeğe zam yapmak istemiyoruz, ancak kuraklık olursa zam kaçınılmaz

Ekmeğe zam yapmak istemiyoruz, ancak kuraklık olursa zam kaçınılmaz

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Adnan Aşkar, kuraklıktan dolayı önümüzdeki aylarda ekmeğe zammın gündeme gelebileceğini söyledi.

A+A-

Aşkar, Afyon Ekmek Yönetin Kurulu Başkanı Abdullah Soydan ile bir basın toplantısı düzenledi.

Aşkar, çevre kentlerden örnek vererek Afyonkarahisar’da ki ekmeğin fiyatının düşük olduğunu söyledi. Mevsimlerin kurak geçmesinin un ve unlu mamullerle birlikte özellikle ekmekte beklenmedik fiyat artışlarına neden olabileceğini ifade eden Aşkar, üreticiler olarak kesinlikle ekmeğe zam yapmak istemediklerini kaydetti. Aşkar, şunları söyledi: “Hepimizin bildiği gibi Türkiye’de son yılarlın en kurak kış mevsimlerinden birini yaşıyoruz. Özellikle bizimde içerisinde olduğumuz Konya Ovası Türkiye’nin en büyük besin merkezlerinden birisi. Türkiye’nin eğer mart ve nisan ayları da eğer böyle yağışsız geçerse ciddi sıkıntı yaşanabilir. Devletimizin bu konuda gerekli tedbirleri alacağına inanıyoruz."

Aşkar, zam yapmaktan hiçbir zaman memnun olmadıklarını ancak girdi maliyetlerinin artmasının kendilerini zam’a mecbur bıraktığını anlattı. Aşkar, “Zam Yapmak istemiyoruz. Ama maliyetler bizi zorladıkça zamma mecburuz. Çünkü işletme çalıştıran her insan belli bir miktar kar elde etmek zorundadır. Kar elde etmedikçe o işletmenin yaşaması mümkün değildir. Özellikle kurak geçen mevsimlerden sonra buğday ithal etmek zorunda kalıyoruz. Dolar kuru malumunuz. Dolar kuru böyle olduğu sürece de dünya piyasalarından alacağımız buğdayda pahalı olacaktır.” diye konuştu.

Adnan Aşkar, hükümetin bu konuda bir şeyler yapacağına inandığını, kendilerinin her zaman ekmekte fiyat istikrarından yana olduklarını kaydetti.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.