Efkan Ala'dan 'Fuat Avni' sorusuna yanıt

Efkan Ala'dan 'Fuat Avni' sorusuna yanıt

TBMM 15 Temmuz FETÖ Darbesi’ni Araştırma Komisyonu’na bilgi veren eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Fuat Avni’nin bir kişi olmadığını vurgulayarak, “Onların bir kısmı içeride, bir kısmı da yakalanacak..."

A+A-

TBMM 15 Temmuz FETÖ Darbesi’ni Araştırma Komisyonu’na bilgi veren eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Fuat Avni’nin bir kişi olmadığını vurgulayarak, “Onların bir kısmı içeride, bir kısmı da yakalanacak. Cihazları koyanlar tespit edildi hepsi içeride, ikisi de yurt dışına kaçmıştı. Bulgaristan’a kaçmışlardı, girişimlerde bulunarak oradan alındı. Tespit edilenler alınıyor, daha tespit edilecek” dedi.
İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, FETÖ'cülerin Türkiye'yi kaosa sürüklemek için PKK ile işbirliği yaptığını iddia ederek "FETÖ'cülerin PKK ile görüşmeleri Kuzey Irak'ta oluyor. Türkiye'yi kaosa sürükleyecek teklifleri PKK'ya götürüyorlar" dedi.

İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, FETÖ ve 15 Temmuz darbe girişiminin araştırma komisyonunda konuştu. Darbe girişimi sırasında İçişleri Bakanı olan Ala, FETÖ'nün yılda ortalama 250 bin dinleme yaptığını kaydederek şöyle konuştu:

"1980'lerden itibaren bu örgüt, devletin önemsediği çeşitli kademelere sistematik olarak girmeye başlamıştır. 90'larda buna devam etmiştir. 28 Şubat, bu örgütün önünü daha da fazla açmıştır. Örgütlenme biçimlerine baktığımız zaman gizliliğe azami özen gösteriliyor. Böyle bir cemaat yapısı daha önce hiç olmadı. Kod isimleri de var, hücre yapılanması da var. Terör örgütüne dönüşen gizli bir örgütlenmeyle karşı karşıyayız. 28 Şubat, böylesine devasa bir sorunun, Türkiye'nin önüne çıkmasının asıl sebebidir. Özellikle 'one minute'den birkaç ay sonra bu örgüt, hükumet aleyhine belge ve bilgi toplamaya, dosyalar açmaya, dinlemeler yapmaya başlamıştır. Daha sonra başka partilere de yaygın dinlemeler yapmıştır. Devasa bir örgüt haline gelmiştir. Yılda ortalama 250 bin kişiyi dinlemişler. Bir kişi hakkında birkaç karar alındığı olmuş. Dinleme kararlarının sayısı yılda 500 bine varıyor. Bir kişinin ortalama 10 kişiyle konuştuğunu düşünürseniz, varın siz hesap edin dinlenen kişi sayısını."

"17-25 ARALIK ÖNCESİ EMNİYETTE YÜZDE 90'LARIN ÜZERİNDE ORANDALARDI"

Efkan Ala, 17-25 Aralık öncesinde FETÖ'cülerin emniyetteki oranının yüzde 90'ın üzerinde olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

"17-25 Aralık öncesi, Emniyetin operasyonel birimlerinde, istihbaratında, emniyet müdürü seviyesinde yüzde 90 oranlarında bulunuyorlardı. 17-25 Aralık'tan sonra bu durumu değiştirdik. 2-3 ay içerisinde emniyet müdürlerinden, onlara ait olanların tamamını değiştirdik. İstihbarat teşkilatında da yüzde 99 oranında değiştirildi. 35 bin kişinin yeri değiştirildi. 5-6 bin kişiyi de görevden aldık. Bunları etkin, operasyonel birimlerden uzaklaştırdık. Bazıları aynı daktilodan çıkmış kararlarla, yargıdaki adamlarıyla geri dönmeye başladılar. Önemli bir kısmını emekli ettik, meslekten çıkardık. Hepsi dikkate alındığında 40 bin civarında kişi tasfiye olmuştu."

"ŞU SAAT ŞU TARİHTE ŞÖYLE BİR ŞEY OLACAK DİYE İSTİHBARAT BİLGİSİ GELMİŞ DEĞİL"
Darbe girişimi gecesi saat 21.20'de THY'den tarifeli bir uçakla, Erzurum'dan Ankara'ya hareket ettiğini hatırlatan Efkan Ala, darbe girişiminden, havalimanına indikten sonra haberdar olduğunu kaydetti. Efkan Ala şöyle devam etti:

"İki F-16, o gece bindiğimiz uçağı Malatya'ya indirmek için kaldırılmış. O F-16'lar muvakkat olmadan yere inmişler. Bunlar ifadelerde var. O gece MİT müsteşarımızla görüştüm. Ellerinde bu uçakları tedirgin edecek şeyler vardı. Onları Meclise, Külliyeye ve Başbakanlığa sevk ettik. Türksat'a yönelik ikinci bir saldırıyı önlemek için, henüz teslim almadığımız Ejder adlı aracı, fabrikadan sevk ettik. Şu saat, şu tarihte şöyle bir şey olacak diye bir istihbarat bilgisi gelmemişti. Ama bunlar şöyle şöyle bir şey yapabilirler diye istihbarat birimlerinden değerlendirmeler geliyordu. O tarihten önce de geliyordu. Bir sistemde darbe yapma ihtimali varsa imkanı da olur. Darbeye imkan veren sistemi değiştirmek boynumuzun borcudur."

"ADİL ÖKSÜZ'Ü NE DUYDUM NE GÖRDÜM NE DE TANIYORUM"
CHP'li komisyon üyesi Aytun Çıray, Efkan Ala'ya "Gençlik fotoğrafınız FETÖ'den çıktı. 15 Temmuz'dan hemen sonra, alınmanızın nedeni nedir? Adil Öksüz'ü tanıyor musunuz? diye sordu. Efkan Ala, Çıray'ın sorularını şöyle cevaplandırdı:

"Resimler dediğiniz, kaymakamlığa girdiğimiz dönemlerden kalma. O zamanlarda herkes birbiriyle resim çektiriyordu. İngiltere'de resim çektirmişiz. Resimdekilerle bir alam yok. 'Adil Öksüz'ü tanıyor musunuz?' Bu soruyu çok ayıplıyorum. Onu gözaltına alan biziz. Onu da Adalet Bakanlığı'na soracaksınız. Adil Öksüz'ü bırakan hakimler hakkında soruşturma açıldı. Yargının serbest bıraktığını emniyet tutabilir mi? Ben de ne gördüm ne duydum ne de tanıyorum. Adil Öksüz dosyasını alıp inceleme konumunda değiliz. Emniyet yakalamış götürmüş, yargı da serbest bırakmıştır. Adil Öksüz'ün yakalanması için emniyet ve jandarmada iki ayrı birim kurmuştum. Umarım neticelenir. AK Parti bir davadır. Bu davada insanlar bir şey olmak için çalışmaz. Bizim literatürümüzde bir şey olmak yoktur, bir şey yapmak vardır. Partimiz için yapmamız gerekeni yaparız."

"FUAT AVNİ BİR KİŞİ DEĞİL"
Efkan Ala, CHP'li Aykut Erdoğdu'nun Fuat Avni'nin kim olduğu ve yakalanıp yakalanmadığına dair sorusunu şöyle yanıtladı:

Fuat Avni sosyal medyada olan, kaç kez soruşturma açıldı gönderildi, tespit edilenler alındı, edilmeyenler yurtdışında belki başkaları da vardır tespit edilemeyenler, bu çok yönlü biliyorsunuz başka ülkelerden de yapılabiliyor; ancak zorlayarak bu kadar işletebiliyoruz.

Fuat Avni basit bir sorudur, basit bir cevabı vardır. Bu bir kişi değil, bu kadar devlet bilgisini bir kişi vermiyor. İmamlarıyla alınıyor onların da bir kısmı içeride, bir kısmı da yakalanacak. Cihazları koyanlar tespit edildi hepsi içeride, ikisi de yurt dışına kaçmıştı.

Girişimlerde bulunarak, Bulgaristan'a kaçmışlardı oradan bunlar alındı. Avrupa'da dolaşıyorlardı. Tespit edilenler alınıyor, daha tespit edilecek.

"TÜRKİYE'Yİ KAOSA SÜRÜKLEYECEK TEKLİFLERİ PKK'YA GÖTÜRÜYORLAR"
Efkan Ala, komisyon çıkışında FETÖ ile PKK'nın, Türkiye'yi kaosa sürüklemek için iş birliği yaptığını iddia ederek "FETÖ'cüler ile PKK'nın görüşmeleri Kuzey Irak'ta oluyor ve Türkiye'yi kaosa sürükleyecek teklifleri PKK'ya götürüyorlar" dedi.

DHA
.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.