Ebubekir Sifil: Hilali çıplak gözle görme şartı ortadan kalkmıştır

Ebubekir Sifil: Hilali çıplak gözle görme şartı ortadan kalkmıştır

Sifil, Ramazan ayına başlamakla ilgili Hilal'in çıplak gözle görünüp görünmemesi tartışmalarını değerlendirdi

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

İlahiyatçı-yazar Ebubekir Sifil, Ramazan ayına başlamakla ilgili Hilal'in çıplak gözle görünüp görünmemesi tartışmalarını değerlendirdi.

Türkiye ve bir çok ülkede Ramazan ayı Çarşamba günü başladı. Ancak Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Kuveyt, Umman, Yemen, Irak, Ürdün, Filistin, Lübnan, Suriye, Mısır, Sudan, Libya, Tunus ve Cezayir bir gün sonra oruca başladı. 

Hemen hemen her yıl tekrarlanan tartışmayı değerlendiren İlahiyatçı-yazar Ebubekir Sifil, zamanımızda çıplak gözle hilalin görülmesinin hava kirliliği gibi nedenlerle zorlaştığını, hesapla amelin caiz olduğunu söyledi.

Sifil'in açıklamaları şöyle:

Abdülkadir Hüseyin hoca güzel özetlemiş:
Aslolan hilalin çıplak gözle görülmesidir. Astronomik hesaba gelince:

1. Hesaba engel bir nass yoktur. Hesaba karşı olanların dayandığı hadisteki “Biz ümmî bir ümmetiz” ifadesindeki “ümmîlik”, hilali gözle görme hükmünün illetidir. İllet kalkınca hüküm de kalkar. Ümmet “ümmî” (hesap bilmez) olmaktan çıkıp hesap/rasat yapar hale gelince illet ortadan kalkmış, dolayısıyla hilali çıplak gözle görme şartı da kalkmış olur.

2.Ekseri fukahanın rasada/hesaba cevaz vermemesi, kendi dönemlerinde astronomik gözlemlerin kesinlik ifade etmeyen zan/tahmin üzere yapılmasındandı.

3.Çıplak gözle görme işi zannîdir; yanılma, hata, hatta hıyanet söz konusu olabilir. Böyle olduğu halde onu kabul etmek caizken, hesap/rasat evleviyetle caizdir.

4.Çıplak gözle yapılan gözlem, geçmişe nazaran günümüzde daha zordur. Hatta imkânsız olabilir. Zira günümüzde kirlilik dolayısıyla yanılma ihtimali fazladır.

5.Bir kısım siyasî/ideolojik tutumlar çıplak gözle gözlemin ilan edilen sonuçları konusunda güven azaltıcı rol oynamaktadır. Bazan bir ülkeden ötekine hilalin görülme zamanı 3 gün oynayabilmektedir. Geçmişte böyle birşey olmamıştır.

Bu sebeplerle itimada daha şayan olduğu için hesapla amelin caiz olduğunu düşünüyorum. Vallahu a’lem.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum