Ebeveynlerin yüzde 39'u çocukların ne izlediğinden habersiz

Ebeveynlerin yüzde 39'u çocukların ne izlediğinden habersiz

Yapılan bir araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de anne babaların yüzde 39'u çocuklarının izlediği videolardan habersiz .

A+A-

Bilişim uzmanları, günümüzde anne babaların, özellikle kendi çocuklarının güvenliği için sürekli öğrenmesi ve internet trendleri konusunda bilgi sahibi olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Uzmanlar, ebeveynlerin internette revaçta olan konuları takip etmiyorlarsa çocuklarla yanlış anlaşılmalar ve hatta çatışmalar yaşanabileceğini, tüm ebeveynlerin çocuklarının takip ettiği popüler içerikler hakkında her zaman yeterli bilgiye sahip olmadığını belirtiyor.

Kaspersky tarafından yakın zamanda gerçekleştirilen bir ankete göre Türkiye’de anne babaların yüzde 39’u video içeriklere ilgi göstermiyor.

Bununla birlikte, çocukların izlemeyi tercih ettiği videolar birbirinden farklılık gösteriyor. Genel olarak çocukların yüzde 68'i video izlemeyi seviyor ve bunların yüzde 65’i oyunlar ve oyuncaklarla, yüzde 39’u müzikle, yüzde 39’u bilgisayar oyunlarıyla ve yüzde 33’ü filmlerle ilgili videolar izliyor.

Video oyunlar da çocuklar ve gençler arasında en popüler uğraşlardan biri. Türkiye’de çocukların yüzde 80’i video oyun oynuyor; bunlardan yüzde 48’i diğer kullanıcılarla iletişim kurabilecekleri çoklu oyunculu oyunları tercih ediyor. Ailelerin yüzde 11’i çocuklarıyla dijital hayatı konusunda çatışmalar yaşıyor ve yüzde 70’i çocuklarının telefonda çok fazla zaman harcadığını veya faydalı bir uğraşı olmadığını iddia ediyor (yüzde 61).

Kaspersky Kıdemli Web İçeriği Analisti Andrey Sidenko, "Dijital dünya konusunda bilgi sahibi olmak ve sosyal medya faaliyetlerine katılmak, bugünlerde anne babalar için bir zorunluluk haline gelmiş durumda. Çünkü bu alandaki bilgi eksikliği, aile içinde birtakım çatışmaları tetikleyebilir. Çocuklarınızı anlamak, onlarla iletişim kurabilmek ve gelişmekte olan dünyada popüler trendleri tartışabilmek için daha fazlasını öğrenmeli ve internette bulunmalısınız. Bunu yapmak, ebeveynleri çocuklarla yaşanması muhtemel iletişim sorunlarından kurtaracak ve çocuklarının onlara saygı göstermesini sağlayacaktır." dedi.

Çocuklarla sağlıklı bir iletişim kurmak ve boş zamanlarında nelerle ilgilendiğini bilmek için Kaspersky ailelere şunları öneriyor:

"Kendinizi eğitin. İnternet trendleri, popüler hale gelen meydan okumalar, video oyunlar ve yeni teknolojiler hakkında daha fazla bilgi edinin. Bunu yapmak sadece çocuklarla iletişiminizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sizi de bilgilendirir.

Çocuğunuzla iletişim kurun, ona dijital hobileri ve sorunları hakkında sorular sorun, gerekirse yardım edin."

İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.