e-Devlet, kütüphaneye üye sayısını 13'e katladı

e-Devlet, kütüphaneye üye sayısını 13'e katladı

e-Devlet üzerinden kütüphanelere üyelikler arttı

Bir program için Antalya'ya giden Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, kütüphane, arşiv ve müzenin bir ülkenin hafızası olduğunu belirterek, ekonomisi, teknolojisi gelişen ülkelerde bilgi politikalarına önem verildiğini söyledi.

Türkiye'de 2000'de basılan yeni kitap başlığı sayısının 12 bin 580 olduğunu paylaşan Turşucu, geçen yıl bu sayının 66 bin 890'a ulaştığını aktardı.

Son 15 yıl içerisinde yeni kitap sayısında gelişme olduğunu dile getiren Turşucu, kişi başına düşen kitap sayısında ve kitap piyasasının hacminde önemli gelişme kaydedildiğini vurguladı.

Türkiye, dünyada ilk 10'da 

Hamdi Turşucu, şu değerlendirmeleri yaptı:

"ISBN (Uluslararası Standart Kitap Numarası) verisine göre, basılan kitap başlığı sayısı bakımından Türkiye, dünyada ilk 10'un içerisindedir. Yeni basılan kitap sayısı ve çeşitliliği bakımından dünyada ilk 10'dayız. Yayıncılık piyasası büyüklüğümüz dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye'nin son 10-15 yılda elde ettiği önemli başarılar var. Bunlar yeterli mi, değil. Haftada kitap okuma süresi bakımından Avrupa Birliği'nin araştırmalarına göre, Türkiye okuma oranlarında çok gerilerde değil. Biz bunun üzerine daha fazla nasıl koyabiliriz diye çalışıyoruz."

Hem yayıncılığın hem de kütüphanelerin gelişmesi bakımından, millet kıraathaneleri ile beraber farkındalığın arttığını anlatan Turşucu, eldeki potansiyeli iyi değerlendirmek gerektiğini belirtti.

"Umut veren gelişmeler yaşanıyor"

Turşucu, "Kütüphanelerimizi yeniledikçe, millet kıraathanesi fonksiyonunu geliştirdikçe, bunu Türkiye geneline yaydıkça okuyan, kütüphaneye gelen kişi sayısı giderek artıyor" diyerek, geleceğe dönük umut veren gelişmeler yaşandığını aktardı.

Belediyelerin açtığı halk kütüphaneleri ve millet kıraathanelerine de gençlerin ilgi gösterdiğini bildiren Turşucu, insanların raflardan alıp ya da bilgisayara girip e-kitap okuduğunu söyledi.

Turşucu, bu yönüyle sevindirici gelişmeler yaşandığını ifade ederek, yerel yönetimler, merkezi idare ve sivil toplum kuruluşlarının kitap, irfan, kültür ve fazilet hayatına dair önemli yatırımlar gerçekleştirdiğini belirtti.

"Ödünç verdiğimiz materyal sayısı 3 milyonlardan 12 milyonlara çıktı"

Kütüphanelere üye sayısının önemli olduğuna değinen Turşucu, şöyle devam etti:

"Üye sayısı her yıl yenilenir. Bize bağlı kütüphanelerde, 5-6 yıl önce kütüphaneye üye sayısı bir milyonun altındaydı. Bu yıl itibarıyla 3 milyona doğru yürüyoruz. Muazzam bir gelişme. Kütüphane üye sayısıyla beraber ödünç verdiğimiz materyal sayısı 3 milyonlardan 12 milyonlara çıktı. Gurur duyuyoruz, övünüyoruz ama yeterli değil. Kütüphaneye gelen kullanıcı sayısını daha da artırmak istiyoruz. Buna yönelik sahada adımlarımız var."

Turşucu, kütüphanelerin içerisine teknolojiyi, yani zamanın ruhunu da katmaya çalıştıklarını aktararak, vatandaşların cep telefonlarından artık halk kütüphanelerine erişebildiğini dile getirdi.

Bunu geliştirmeye çalıştıklarını belirten Turşucu, "e-Devlet üzerinden bizim kütüphanelerimize üyelikler onlarca kat arttı. İlk haftalarda 7 binlerdeyken, şimdi 90 binlere kadar çıktı. Giderek de artıyor, bizim için sevindirici" dedi.

Turşucu, nerede olursa olsun kütüphaneyi vatandaşa ulaştırmak istediklerini ifade etti. AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.