E-devlet etkisini gösterdi sendikaların üye sayısı arttı

E-devlet etkisini gösterdi sendikaların üye sayısı arttı

İşçilerin sendikaya üye olmasında ve üyelikten istifada aranan noter şartı, 7 Kasım itibarıyla sona erdi.

A+A-

Sendika üyeliğinin e-devlet üzerinden yapılması, sendikalı işçi sayısını artırdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verilerine göre altı aylık sürede sendikalı işçi sayısı 64 bin kişi arttı.

Son yıllarda sürekli kan kaybeden sendikaların üye sayılarını artırmasında en önemli faktör, e-devlet üzerinden üyeliğe imkân tanınması oldu. Daha önce noter kanalıyla yapılan sendika üyelikleri kasım ayından itibaren e-devlet üzerinden yapılmaya başlandı. Uzmanlar e-devlet uygulamasının devam etmesi halinde sendikaların kısa sürede güçleneceğine dikkat çekiyorlar. İşçilerin sendikaya üye olmasında ve üyelikten istifada aranan noter şartı, 7 Kasım itibarıyla sona erdi. Bu tarihten sonra sendika üyeliği ve üyelikten ayrılma e-devlet üzerinden yapılmaya başlandı. Noter şartı, sendikaların örgütlenebilmelerinin önünde büyük bir engel teşkil ediyordu. Sendikalar, her bir kişinin üyeliği için yaklaşık 200 TL noter masrafı ödüyordu. Bu durum, sendikaların yeni üye kazanmasının önünü keserken işçinin memnun olmadığı sendikayı değiştirmesini de zorlaştırıyordu. Noter şartının kaldırılarak yerini e-devlet uygulamasının alması, etkisini kısa sürede gösterdi. Yıllardır azalan sendikalı işçi sayısı ocak istatistiklerinde 64 bin kişilik artış gösterdi. E-devlet üzerinden sendikalara üyeliğin kolay olması ve karşılığında herhangi bir ücret ödenmemesi kısa sürede örgütlenmeyi artırdı. Bu artışın önümüzdeki dönemde de sürmesi bekleniyor.

Sendikalı işçi sayısının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre belirlenmesinin ardından sendika istatistikleri her altı ayda bir düzenli olarak açıklanıyor. Ocak ayı istatistiklerine göre sendikalı işçi sayısı 1 milyon 32 binden 1 milyon 96 bine çıktı. Sendikalaşma oranı da yüzde 8,8’den 9,4’e çıktı. Bir yıllık sürede ise sendikalı işçi sayısında 95 bin kişi artış yaşandı. Ocak 2014 istatistiklerine göre yeni 7 işçi sendikası kuruldu. Böylece toplam işçi sendikası sayısı 115 oldu. İstatistiklere göre Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’e bağlı 46 sendika ile 1 bağımsız sendika olmak üzere toplam 47 sendika barajı aşarak toplu iş sözleşmesi yapma yetkisini aldı. Barajı aşamadığı için toplu sözleşmesi yapma yetkisi alamayan sendika sayısı ise 68 oldu. En fazla üyeye sahip sendika ise 164 bin üye ile Türk Metal Sendikası oldu.

Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.