Dünya’ya cisim mi çarpacak?

Dünya’ya cisim mi çarpacak?

NASA, Eylül ayında Dünya'ya asteroid çarpacağına yönelik spekülasyonların asılsız olduğunu duyurdu.

A+A-

NASA, Eylül ayında Dünya'ya asteroid çarpacağına yönelik spekülasyonların asılsız olduğunu açıkladı. NASA, Kuzey ve Orta Amerika'da yıkıma yol açacağı öne sürülen asteroidin hiçbir bilimsel temeli olmadığını belirtti.

El Cezire Türk’ün haberine göre; NASA, Porto Riko yakınlarına 15 ila 28 Eylül tarihleri arasında düşeceği ve ABD ile Meksika'nın yanı sıra Orta ve Güney Amerika ülkelerinde yıkıma neden olacağı öne sürülen asteroid hakkında açıklama yaptı.

NASA Jet İtiş Gücü Laboratvuarı'ndaki (JPL) Dünya'ya Yakın Nesne (NEO) ofisinden Paul Chodas, "Söz konusu tarihlerde Dünya'ya bir asteroid veya başka bir gök cisminin çarpacağına dair en ufak bir delil bulunmuyor" ifadesini kullandı. Chodas, Dünya'yı tehdit edebilecek gök cisimlerinin takip edildiği NEO projesi kapsamında, 'yakın gelecekte tehdit oluşturabilecek bir cisim bulunmadığını' söyledi.

Chodas, yüz yıllık süre içinde Dünya için tehdit oluşturabilecek bir gök cisminin çarpma olasılığını yüzde 0,01 olarak belirtti.

Sosyal medya ve blog sayfalarında çıkan spekülasyonların bir temeli bulunmadığını söyleyen Chodas, 'adı bile konmamış asteroidin' gerçekten tehdit içermesi halinde çoktan görülmüş olacağını not düştü.

İLK DEĞİL

İnternette birkaç gündür dolanan asteroid tehdidinin benzeri, geçmişte birçok defa yaşanmıştı. Akıllarda kalan örneklerden biri, 2011'de Dünya'ya çarpacağı öne sürülen 'Elenin' adlı kuyrukluyıldızdı. Elenin, hiçbir tehdit oluşturmadan parçalara ayrılarak uzay boşluğuna saçılmıştı.

2182'DE ATMOSFERE GİREBİLİR

Dünya'ya 2036'da çarpabileceği belirtilen Apophis asteroidinin çarpma orani 250 binde 1 kabul ediliyor. Dünya'yı bekleyen en büyük tehdit olarak kabul edilen 1999 RQ36 adlı asteroit ise 24 Eylül 2182 de atmosfere girebilir.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.