Dünyanın yüzde 40’ı anadilde öğrenmiyor

Dünyanın yüzde 40’ı anadilde öğrenmiyor

UNESCO'nun raporuna göre dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ı anadilinde eğitim görmüyor

A+A-

UNESCO’nun raporuna göre dünya çapında birçok öğrenci anadilde eğitim imkanından yoksun. Bu da öğrencilerin eğitim hayatındaki başarılarını doğrudan olumsuz etkiliyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) cuma günü yayınlanan "If you don't understand, how can you learn?" (Anlamazsanız nasıl öğrenebilirsiniz?) başlıklı raporuna göre dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ı anadilinde eğitim görmüyor. Örgüt, öğrencilerin toplumda dezavantajlı durumda kalmalarını engellemek için anadilde görülecek 6 yıllık bir eğitimin ‘elzem' olduğuna dikkat çekti.

Raporda aralarında Türkiye'nin de olduğu Nepal, Pakistan, Bangladeş, Guatemala gibi birçok farklı dilin konuşulmasına karşın yalnızca bir dilde eğitim verilen ülkelerden örnekleri içeriyor.

UNESCO Türkiye örneğinde anadilde eğitimin yoksunluğunun sonuçlarına dikkat çekiyor. Rapora göre anadili Türkçe olmayan yoksul çocukların yalnızca yarısının 15 yaşında temel okuma kriterlerini karşılarken bu oranın ülke çapında ortalama yüzde 80 olduğu ifade ediliyor.

Buna karşılık Etiyopya'da iki dilde eğitim gören öğrencilerin bütün derslerde daha başarılı oldukları ortaya konuyor.
Örgüte göre anadilde eğitim elbette tek başına yeterli değil. UNESCO Genel Direktörü Irina Bukova ‘'tolerans, sosyal yardımlaşma ve barışın'' öneminin de altını çiziyor.

DW

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.