Dünyanın merkezinde yeni bir manyetik dalga keşfedildi

Dünyanın merkezinde yeni bir manyetik dalga keşfedildi

Uzay araştırmalarından sorumlu bilim insanları, Dünya’nın dış çekirdeğinden geçen ve manyetik alanının gücünü çarpıtan yeni bir dalga türü keşfetti.

Yaşadığımız gezegende her geçen gün yeni bir bilimsel bulguya tanıklık ediyoruz. Son olarak bilim insanları, Dünya’nın dış çekirdeğinden geçen yeni bir manyetik dalga türünü tespit ettiklerini açıkladı.

Uzmanlar, Avrupa Uzay Ajansı’nın Swarm uydu görevinden elde ettikleri bilgiyi kullanarak, her yedi yılda bir Dünya’nın dış çekirdek kısmını süpüren yeni bir manyetik dalga türünü keşfetti. ESA’nın verilerinden elde edilen bulgu, asla göremeyeceğimiz bir dünyaya da pencerelerinin açıldığını gösteriyor.

ESA’nın Swarm uyduları sayesinde tespit edildi

Dünya’daki manyetik alanlardaki hareketliliğin uzaydan takip edilmesini sağlayan Swarm uyduları, okyanus, kabuk, iyonosfer ve manetosferden gelen sinyalleri ölçüyor. Uzmanlar ise toplanan bu verileri analiz ederek Dünya’nın pek çok sürecine dair yeni gizemleri keşfediyor.

Uzmanlara göre yeni tespit edilen manyetik dalga, her yedi yılda bir salınarak batıya doğru 1500 kilometreye kadar yayılıyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Université Grenoble Alpes Üniversitesi'nden Nicolas Gillet, "Jeofizikçiler bu tür dalgaların varlığı hakkında uzun zamandır teoriler ürettiler, ancak araştırmamızın gösterdiğinden çok daha uzun zaman ölçeklerinde gerçekleştikleri düşünülüyordu" dedi. Ayrıca uzmanlar bu dalgayı "Magneto-Coriolis" dalgaları olarak adlandırdı.

webtekno

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.