Dünyanın en zengin iki insanı Dünya’yı paylaşamıyor

Dünyanın en zengin iki insanı Dünya’yı paylaşamıyor

Jeff Bezos ve Elon Musk dünyanın en zengin iki ismi ve uzay yarışı konusunda da birbirleriyle yarışıyorlar. SpaceX ve Blue Origin isimli uzay şirketleri üzerinden Musk ve Bezos dünyanın yörüngesini paylaşamıyor.

A+A-

Elon Musk’ın SpaceX’i ve Jeff Bezos’un Blue Origin isimli şirketleri uzay yarışında birbirlerini rekabeti engellemeye çalışmakla suçluyor. Forbes’un en zenginler listesinin zirvesinde yer alan Musk ve Bezos’un servetleri sırasıyla 190.3 milyar dolar ve 193.3 milyar dolar olarak belirtiliyor.

İki şirket arasındaki gerginlik SpaceX’in Starlink uydularında değişiklik yapmak istemesiyle başladı. Musk’ın uzay interneti projesi olan Starlink ile dünyanın her noktasına hızlı internet ulaştırabilmek için uzaya binlerce uydu gönderiliyor. Şimdiden 1.000’in üstünde uydu gönderen SpaceX şirketinin uzaydaki ağına Starlink Uydu Takımyıldızı ismi verildi.

SpaceX, uzaya binlerce uydu daha gönderebilmek için ABD Federal İletişim Komisyonu’ndan izinler almıştı. Fakat şirket komisyona tekrar başvuruda bulunarak üç bin uyduyu daha önceden planlanandan daha alçak bir irtifada konumlandırmak istediğini açıkladı.

Bezos’un şirketi itiraz etti

Jeff Bezos’un kurduğu uzay şirketinin Kuiper Projesi, Starlink benzeri bir uydu takımyıldızı oluşturmak istiyor. Ancak SpaceX’in yeni talebi bu projeyi riske sokabilecek bir irtifaya konumlandırılmak isteniyor. Bu nedenle Bezos’un şirketi tarafından Musk’ın şirketinin talebine itiraz edildi.

Jeff Bezos’un uzay girişimi henüz uydularını fırlatmamış olsa da gerekli izinleri aldı. Ayrıca izin belgelerinde Kuiper takımyıldızındaki uyduların en az yarısının fırlatılmış olması öngörülüyor.

Amazon, uydularını Alçak Dünya Yörüngesi'nde (LEO) 590 kilometre yükseklikte konumlandırmayı planlıyor.

CNN'in haberine göre SpaceX ise komisyona yaptığı tadilat başvurusunda 3.000 uydusunu 540-570 kilometre bir yükseklikte konumlandırmak istediğini bildirdi.

Amazon bunun kendi uydularına "tehlikeli bir şekilde yakın olacağını", Kuiper projesi ve diğer uydu ağlarıyla sinyal sorunları yaşanabileceğini savundu.

Şirket, Starlink uydularının yörüngede izin verilen yüksekliğin 30 kilometre altında ya da üstünde olabileceğini söylüyor.

Elon Musk, “Starlink’i baltalamak halkın çıkarına değil”

SpaceX'in uydu politikaları direktörü David Goldman, 22 Ocak'ta FCC'ye gönderdiği mektupta Amazon'un "istediği bilgileri seçerek" kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını öne sürdü.

Musk da Twitter mesajında "Amazon'un en iyimser tahminle birkaç yıl sonra faaliyete geçecek uydu sistemi için Starlink'i baltalaması halkın çıkarına değil" dedi.

Amazon buna bir açıklamayla karşılık verdi ve bu değişikliklerin uyduların çarpışma riskini artıracağı ve sinyal sorunlarına yol açacağı savunuldu.

Açıklamada, "Gerçekler çok açık. Biz Kuiper Sistemini Starlink'le sorun yaşamayacak şekilde geliştirdik. Ama SpaceX şimdi sistemini değiştirmek istiyor. SpaceX rekabeti daha beşikte boğmaya çalışıyor" denildi.

KAYNAK: BBCTURKCE

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.