Dünyanın 'En Yaşanabilir Kentler-2022' listesi yayınlandı işte ilk 10 son 10

Dünyanın 'En Yaşanabilir Kentler-2022' listesi yayınlandı işte ilk 10 son 10

Covid-19 etkileri listede önemli değişikliklere neden oldu

172 kentlik listede Avusturya'nın başkenti Viyana bu yıl da Covid-19 pandemisi öncesi dönemde olduğu gibi yine ilk sırada yerini aldı.

2018 ve 2019 yıllarında listenin başındaki kent geçen yılki listede 12inci sırada bulunuyordu. Viyana bu yılki listede kültürden eğlenceye birçok fırsat sunduğu ve iyi altyapısı ve genel olarak istikrarlı haliyle dünyanın en yaşanabilir kenti olarak toplamda 100 üzerinden 99,1 puan aldı ve birinci sıraya yerleşti.

The Economist Dergisi'ne bağlı "Intelligence Unit" tarafından hazırlanan The Global Liveability Index'in son listesinde Covid-19 etkileri önemli değişikliklere neden oldu. Örneğin Viyana'nın yerine geçen yılki listede birinci sıraya yerleşen Yeni Zelanda'nın Auckland kenti, pandemiye karşı sert tedbirlerin Avrupa'da yumuşaması üzerine 34üncü sıraya geriledi.

EN HIZLI TIRMANAN KENTLER

Batı Avrupa ve Kanada'dan kentlerin ilk sırlarda yer aldığı listede en büyük atılımı üç Alman kenti yaptı. Gökdelenleriyle "Avrupa'nın Manhattan'ı" olarak anılan Almanya'nın finans başkenti Frankfurt kenti son dönemde sosyal hayatın zenginleştiği ve çok kültürlülüğün arttığı bir kent olarak dikkat çekmeye başladı.

New York, Paris ya da Londra kadar büyük olmayıp benzer şekilde hayat tarzı sunan Frankfurt'un bu atılımı yaşanabilir kentler listesine de yansıdı. Listede 32 sıra birden atlayan kent yedinci sıraya yerleşerek ilk ona girdi.

Listede 31 basamak birden yükselerek 16ıncı sıraya yerleşen kent ise Amanya'nın liman kenti Hamburg oldu. Düsseldorf da 28 sıra birden yükseldi ve 22inci sırada yerini aldı. Böylece ilk üç Alman kenti listenin en hızlı tırmanan kentleri oldu.

EN HIZLI DÜŞEN KENTLER

Listede tırmananlar kadar düşenler de göze çarptı. Okyanusya kıtası düşüşün en hızlı yaşandığı yer oldu.

Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington 46 sıra gerilerken, Auckland 33 sıra düştü ve geçen yılki birinciliği kaybetti. Bu iki şehri iki Avustralya kenti takip etti. Adelaide ve Perth 27 ve 26 sıra düşerek listede 30 ve 32inci sıraya geriledi.

LİSTENİN SON 10'U

Listenin sonunda yer alan kent bu yıl da Suriye'nin başkenti Şam oldu. Şam'ı Nijerya'nın Lagos kenti ve Linya'nın başkenti Trablus takip etti.

1. Şam - Suriye

2. Lagos - Nijerya

3. Trablus - Libya

4. Cezayir - Cezayir

5. Karaçi - Pakistan

6. Port Moresby - Papua Yeni Gine

7. Dakka - Bangladeş

8. Harare - Zimbabve

9. Douala - Kamerun

10. Tahran - İran

LİSTENİN İLK 10'U

Listenin ilk 10'unu oluşturan en yaşanabilir kentler sıralaması da şu şekilde:

1. Viyana - Avusturya

2. Kopenhag - Danimarka

3. Zürih - İsviçre

4. Calgari - Kanada

5. Vancouver - Kanada

6. Cenevre - İsviçre

7. Frankfurt - Almanya

8. Toronto - Kanada

9. Amsterdam - Hollanda

10. Osaka - Japonya ve Melbourne - Avustralya

UKRAYNA'DAKİ SAVAŞ LİSTEYE YANSIMASI

Ukrayna'daki savaş nedeniyle Ukrayna'nın başkenti Kiev listeden çıkarıldı. Rusya'nın başkenti Moskova ve St Petersburg kenti ise listede düşüş yaşadı. Moskova 15 basamak gerileyerek 80inci, St Petersburg da 13 basamak gerileyerek 88inci sıraya düştü.

Savaşın Doğu Avrupa ülkeleri üzerindeki etkileri de listeye yansıdı. Macaristan'ın başkenti Budapeşte ve Polonya'nın başkenti Varşova jeopolitik gerilimin istikrarsızlaştırması sonucu listede gerilemelerine neden oldu.

Önümüzdeki yılki listeye hem Ukrayna'daki savaşın, hem de yaşanmakta olan yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı sorununun damga vurması bekleniyor.

euronews

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.