Dünyanın en iyisi

Dünyanın en iyisi

Esed rejiminin neden olduğu şiddet ortamından kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin barındığı kamplar Amerikan medyasında geniş yer buldu.

A+A-

 Kilis'teki Öncüpınar Mülteci Kampı'nı 'Tertemiz ve düzenli' diyerek öve öve bitiremeyen New York Times muhabiri, Türkiye'nin 200 binin çok üzerinde Suriyeliyi 'misafir' olarak gördüğünü vurguladı

Türkiye'nin yaklaşık 3 yıldır kucak açtığı Suriyeli mazlumları barındıran kamplar ABD medyasında geniş yer buldu. New York Times gazetesi, Mac McClelland tarafından kaleme alınan 'Kusursuz bir Mülteci Kampı Nasıl İnşa Edilir' başlıklı makalesinde, 'Dünyadaki mültecilerin büyük bir kısmı, son derece kötü koşullarda yaşıyor. Türkiye Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından Kilis'te açılan Öncüpınar Mülteci Kampı ise bu kamplara hiç benzemiyor. Neredeyse aykırı bir biçimde son derece düzenli olan bu kampta kalanlar, giriş için parmak izi tarama sisteminden geçiyor, eşyaları da X-ray cihazlarında kontrol ediliyor. Tanıştığım büyükelçiler Öncüpınar'ın dünyadaki en iyi mülteci kampı olduğu konusunda hemfikir' ifadesini kullandı.

ÇÖP DE YOK KOKU DA

Dörtbir yanı zeytin ağaçları ile çevrili kampın eskiden hacılar için konaklama merkezi olarak kullanıldığına dikkat çekilenen yazıda, 'Kampta sıra sıra birbirinin tıpatıp aynı 2053 konteyner bulunuyor. Çadır yok. Çok sayıda insanın bir arada yaşadığı ve alt yapının olmadığı yerlerde yaygın olan çürümüş çöp, kanalizasyon kokuları burada yok' denildi. İlk kez 29 Nisan 2011'de 263 Suriyelinin sınırı geçerek Türkiye'ye sığındığını anımsatan McClelland, Türk hükümetinin sadece 24 saat içinde Hatay'da bir çadır kampı kurduğuna işaret etti.

210 BİN SIĞINMACI VAR

McClelland, Türkiye'nin üç yıl içinde yaklaşık 800 kilometrelik Suriye sınırı yakınlarında 22 kamp açtığını ve 210 bin Suriyeliye barınma imkanı sağladığını belirtti. Kampı ekim ayında ziyaret ettiğini hatırlatan McClelland, tesiste diğer hiçbir mülteci kampında olmayan sokak lambaları, elektrik, çocuklar için oyun alanları, televizyon uydusu gibi lükslerin olduğunu yazdı.

Onların hepsi misafir

Öncüpınar Kampı'ndaki durumu yazan New York Times Muhabiri McClelland, Kilis'teki yetkililerin Suriyelileri 'misafir' olarak gördüklerine dikkat çekti. Türkiye'nin 2013 yılında Suriyeli göçmenler için 2,5 milyar dolardan fazla harcama yaptığını belirten gazete, kampların AFAD'a özgü tasarımla inşa edilmiş olduğunu kaydetti.

 Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.