Dünyanın en hızlı karıncası: İnsan olsa saatte 580 km hızla gidecek

Dünyanın en hızlı karıncası: İnsan olsa saatte 580 km hızla gidecek

Sahra gümüş karıncası saniyede 50 büyük adım atarak bir metre uzunluğundaki mesafeyi kat edebilir

A+A-

Bilim adamları, dünyanın en hızlı karıncasını keşfetti. Bu karıncaların hızı, insan boyutlarına orantılandığında, saatte yaklaşık 580 km'ye denk geliyor.

Bulunduğu yerin ismiyle anılan Sahra gümüş karıncası, saniyede 50 büyük adım atarak yaklaşık bir metre (85,5 cm) mesafeyi katedebiliyor. Daha net bir fikir vermesi için bir karşılaştırma yapalım: Usain Bolt (altı Olimpiyat Altın Madalyası sahibi Jamaikalı kısa mesafe koşucusu -çn) saniyede 4 adım atıyor.

Karıncalar sıcaklıkların 60 dereceyi bulabildiği, günün en sıcak saatlerinde çıkıyor ve diğer canlıların leşleriyle besleniyor.

Journal of Experimental Biology adlı akademik yayında yer verilen makaleye göre, bu karıncaların hızları arttıkça adımlarının uzunluğu da dörde katlanıyor ve 4,7 mm'den 20,8 mm'ye çıkıyor.

Ayrıca "dört nala" koşabilme yetisine de sahipler: 6 ayağın tamamı aynı anda yerden kalkıyor ve her bir ayak sadece 7 milisaniyeliğine yerle temas ediyor.

Almanya'daki Ulm Üniversitesi'nden araştırmanın başındaki isim Harald Wolf “Bu özellikler kumul habitatıyla ilgili olabilir. (Bu teknik) hayvanın ayaklarının yumuşak kumda fazla derine batmasını önleyebilir" dedi.

Wolf ayrıca, “Yine de gümüş karıncalar, çöl karıncaları arasında bile olağanüstü" diye konuştu.

Bilim insanları karıncaların yuvasına giren bir tünelin tepesine kamera yerleştirerek karıncaların hızını kaydetti.

Şimdi de bu karıncaların kaslarının kasılma hızını incelemek istiyorlar. Bunun şimdiye dek keşfedilmiş en yüksek kasılma hızı olacağını düşünüyorlar.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.