Dünyadaki onlarca camiyi hat sanatıyla süslüyor

Dünyadaki onlarca camiyi hat sanatıyla süslüyor

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve hattat Arif Yücel, dünyadaki onlarca camiyi sanatıyla şekillendiriyor.

Hat sanatına 1985'te lise yıllarında başlayan Arif Yücel, üniversitede öğrencilerine İslam tarihini ve sanatlarını öğretiyor. Ayrıca, hat sanatıyla Türkiye'nin dört bir yanı ile Çeçenistan, Cezayir, Tunus ve bazı Avrupa ülkelerindeki camilerin duvarlarına ayet, hadis, dua ya da "kibar-ı kelam" denilen güzel sözler yazıyor.

Eserlerini önce kağıda eskiz olarak çalışan, harf ve kelimelerin üst üste getirilerek göze hoş gelecek bir şekilde yerleştirilmesi için istif denemesi yapan Yücel, bu düzeni yakalamak için iş üzerinde kimi zaman 1 hafta kimi zaman da 1 ay çalışıyor.

Aşama aşama hat sanatı

Yücel, istif çalışmasından sonra bir yazı kalıbı oluşturarak hat sanatında büyük önem arz eden tashih çalışmasını tamamlıyor.

Hazırladığı hatları, cami duvarlarına uygulamak için önce iğnelerle minik delikler açarak bir şablon oluşturan Yücel, daha sonra uygulanacak mekan koyuysa tebeşir tozu kullanarak, açıksa da kömür tozu kullanılarak yazıyı mekana özenle aktarıyor.

Daha sonra da kalemkarlar, altın varak veya boyayla zemine çıkan yazının izini takip ederek hatta son şeklini veriyor.

Ayetlerin anlamının mekana uyumlu olması için uğraşıyor

İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi ve hattat Arif Yücel, uzun yıllardır hat sanatıyla ilgilendiğini, bir yandan üniversitedeki öğrencileri geleceğe hazırlarken diğer yandan kendisi için çok değerli olan sanatını sürdürmeye çalıştığını söyledi.

Türkiye ve dünyadaki onlarca camide yazdığı hatların yer almasından duyduğu mutluluktan bahseden Yücel, ayetlerin manalarıyla, mekana uyumlu olması konusunda çok titiz davrandığını anlattı.

Yücel, şu anda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Camii'nin hat süslemeleri üzerinde çalıştığını belirterek, bir ilim müessesinin içerisine yapılan camiye, ilimle, okumakla ve ilmin faziletiyle ilgili ayetler yazdığını vurguladı.

Camilere yazılan hatların diğer çalışmalardan farklı olduğunu, öncelikle mekana uygun yazıların tespit edilmesi gerektiğini anlatan Yücel, camilerde güzel eserlerin ortaya çıkması için işin ehli kişilerce çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

"Hat sanatımız yeni bir ufka açıldı diyebiliriz"

Yücel, yüzlerce yıllık bu sanatı geleceğe en sağlıklı şekilde taşıma gayreti içerisinde olduklarını, bugüne kadar Türkiye'de ve dünyada 30 camiye hat yazdığını belirtti.

"Birçok mekanda hat yazma imkanımız oldu. Başta Türkiye'nin üçüncü büyük camisi olan Kahramanmaraş'taki Abdulhamit Han Camii olmak üzere Kırıkkale Merkez Nur Camii, Mardin'deki Altunkayalar Camii gibi. İstanbul ve ülkemizin birçok yerinde camilere hat yazdık. Yurt dışında ise Çeçenistan, Cezayir, Tunus ve Avrupa'nın bazı ülkelerine yazı yazdıklarımız oldu. Hat yazma işini bana nasip ettiği için Allah'a binlerce kez hamdolsun."

Yücel, hat yazmanın yeterli olmadığını, öğrenci yetiştirmenin de hattın geleceği için önemli olduğunu vurgulayarak, "Öğrenci yetiştirmek ve bu öğrencilerimizi de sadece güzel yazı olarak değil bunlara o ecdadımızın taşıdığı ruhu da öğretme gayreti içerisinde oluyoruz. Hat sanatına çok büyük bir ilgi var. Hat sanatımız yeni bir ufka açıldı diyebiliriz" dedi.

Kaynak: AA 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.