1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dünyada 1,5 milyar işsiz
Dünyada 1,5 milyar işsiz

Dünyada 1,5 milyar işsiz

Dünya Çalışma Örgütü raporuna göre, dünyada 1,5 milyar işsiz insan bulunuyor.

A+A-

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün son raporuna göre, kalkınmanın eşiğinde olan ve gelişmekte olan ülkelerde ekonomik iyileşme gözleniyor. Ancak ülkesini terk edenlerin sayısı da artıyor. İşsizlik rakamlarına gelince dünya üzerinde 1,5 milyar insan düzenli bir iş sözleşmesi ve sosyal sigorta olmadan yaşıyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) Dünya İstihdam Piyasası Raporu'na göre, kalkınmanın eşiğinde olan ve gelişmekte olan ekonomik açıdan iyileşme kaydediyor ve yoksul çalışanların sayısı azalırken orta sınıf güçleniyor.

GÖÇ EDEN İNSANLARIN SAYISI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Ancak rapora göre, daha iyi ücret ve çalışma koşulları bulma umuduyla bu bölgelerden sanayi ülkelerine göç eden insanların sayısı da artıyor. Dünya genelinde 1,5 milyar insan düzenli bir iş sözleşmesi ve sosyal sigortası olmadan yaşıyor.

Günde 2 dolardan daha düşük ücrete çalışanların sayısı 839 milyon olarak açıklandı. Uluslararası Çalışma Örgütü Direktörü Guy Ryder, bu rakamı korkutucu derecede yüksek olarak nitelendirdi.

UMUT VERİCİ BİR GELİŞME

Raporda, umut verici bir gelişme olarak ise 2008'deki finans krizinden bu yana kalkınmanın eşiğindeki ülkelerin sanayi ülkelerine yaklaşması gösteriliyor. 1980 ile 2011 yılları arasında gelişmekte olan ülkelerde kişi başına gelir yüzde 3,3 artış kaydetti. Sanayi ülkelerindeki artış ise yüzde 1,8 civarındaydı.

Aynı anda dünya genelindeki göçmen sayısı da arttı. 2013 yılı sonunda kendi ülkesi dışında yaşayan insan sayısı 231 milyondu. Göçmen sayısı 2000 yılından bu yana 57 milyon arttı. Bu insanların yüzde 51'i Avrupa Biriliği'nde ve diğer gelişmiş ülkelerde yaşıyor.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.