Dünya Gıda Programı’ndan Suriye için acil çağrı

Dünya Gıda Programı’ndan Suriye için acil çağrı

BM Dünya Gıda Programı İcra Kurulu Direktörü Cousin, Suriye’de savunmasız sivillere insani yardım ulaştırılmasında güvenli erişim talep etti.

A+A-

Merkezi Roma’da bulunan BM Dünya Gıda Programı’nın ABD’li İcra kurulu Direktörü Ertharin Cousin, Suriye’nin Humus kentinde önceki gün BM yardım konvoyuna ateş açılmasına ilişkin yazılı açıklama yaparak, savunmasız sivillere insani yardım ulaştırılmasında güvenli erişim talep etti.

Cousin, son günlerde Suriye’nin Humus kentindeki insanların ve onlara insani yardım götürenlerin çok acılar çektiğine dikkati çekerek, “600 gündür kuşatma altında olan Humus'a gıda, tıbbi yardım ve önemli malzemeler götürenlerin hayatları büyük risk altında kalmıştır. Bu, eski şehre yönelik yapılan bir insani yardım operasyonudur. Çatışmanın bütün tarafları, çatışmadan etkilenen masum insanlara yardım etmeye çalışanların güvenliğini garanti etmelidir” dedi.

Ertharin Cousin, yüzlerce kadın, çocuk, yaşlı ve hasta insanın 2 yıldır süren zorlukların ardından bölgeden tahliye edildiğini hatırlattı.

Cousin açıklamasında, “Kuşatmanın hafifletilmesini doğru bir adım olarak görüyoruz” derken, kuşatılmış yerlere konvoyların girmesini sağlamanın küçük adımlardan biri olacağını, WFP’nin gıda ihtiyacını takibi ve gerektiğinde sağlaması için sürekli ve sürdürülebilir bir erişim talep ettiğini ifade etti.

Humus gibi Suriye’de 40 yerleşim biriminin daha kuşatma altında olduğunu dile getiren Cousin, çeyrek milyon insanın aylardır insani yardımdan yoksun olduğunu vurguladı.

WFP Direktörü Ertharin Cousin, “Ekiplerimiz ve partnerimizle beraber, her gün 4,25 milyon insana yiyecek tedarik etmek için çalışıyoruz. Bizim, muhtaç olan insanlara tam erişimimiz gerekmektedir. Biz ivedilikle Dünya Gıda Programı’nın bu en maliyetli, en karışık ve büyük acil yardım operasyonu için finansal yardıma ihtiyaç duyuyoruz" ifadelerini kullandı.


AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.