Dünya genelinde 5 yaşın altında 11 milyon çocuk açlıktan ölme sınırında

Dünya genelinde 5 yaşın altında 11 milyon çocuk açlıktan ölme sınırında

Çocukları Koruyun (Save the Children) Vakfı'nın yayınladığı rapora göre Afrika, Karayipler, Orta Doğu ve Asya'daki 11 ülkede çocuklar aşırı açlık riskiyle karşı karşıya.

A+A-

Rapora göre bu ülkelerde daha önceden da kritik olan durum koronavirüs salgını ile birlikte daha da şiddetli hale geldi.

Rapora göre, Vakıf özellikle çok ciddi seviyede olan gıda krizinin şiddet olayları nedeniyle daha da olumsuz hale geldiği 5 noktayı kriz merkezi olarak tanımlıyor. Bunlar Afganistan, Yemen, Güney Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile Mali, Nijer ve Burkina Faso'yu içine alan Orta Sahel bölgesi.

Covid-19, çatışmalar ve iklim değişikliğinin milyonlarca aileyi her an tehdit ettiğini vurgulayan Çocukları Koruyun Vakfı bir insani kriz yaşanmaması için acil ve geniş kapsamı küresel bir mücadele verilmesi gerektiğini vurguladı.

Açlığı ve yetersiz beslenmeyi durdurmanın kolay olmadığını belirten Vakfın Direktörü Inger Ashing, "Uluslararası toplumun gıda eksikliği ve yetersiz beslenme gibi sorunları kökenine acilen inerken aynı zamanda aç ve gıda eksikliği çeken çocuklara destek sağlaması gerekiyor," ifadelerini kullandı.

Fakat pandemi nedeniyle ekonomileri büyük zarar gören ülkeler dış yardımları nasıl sürdürecek? İngiltere maliye bakanı yurtdışında gönderilen yardımlarda kesintiye gideceklerini açıkladı bile.

Euronews'in sorularını yanıtlayan Çocukları Koruyun Vakfı sözcüsü Bhanu Bhatnagar, bu durumun bir noktaya kadar anlaşılabilir olduğunu fakat Covid-19 ve yardım bütçelerini ele alırken "ancak diğer herkes güvende olduğunda biz de güvende olabiliriz" ilkesinin gözden kaçırılmaması gerektiğini vurguladı.

Küreselleşen bir dünyada yaşadığımızı belirten Bhatnagar, ekonominin düzelmesini istiyorsak buna küresel bir çözümle ulaşmak gerektiğinin altını çizdi.

Bhatnagar, "Dünyadaki en fakir insanlara yardım eli uzatmanın zengin ülkelerin görevi olduğunu düşünüyorum. Önlenebilir nedenlerden ölümlerin önüne geçmek için daha fazla yardıma değil daha akıllı ve planlı yardımlara ihtiyaç var," sözlerini kullandı.

Raporu hazırlarken Dünya Gıda Programı ve erken kıtlık uyarı sistemi verilerini kullanan Çocukları Koruyun Vakfı, insan hayatında ilk 5 yıldaki gelişimin çok önemli olması sebebiyle raporlarında bu yaş grubuna odaklandıklarını belirtti.

euronews

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.