Dünya gençlerinin dilinden Hz. Muhammed (s.a.v)

Dünya gençlerinin dilinden Hz. Muhammed (s.a.v)

Bursa; Ortadoğu, Balkanlar, Afrika ve Uzakdoğu’dan gelen gençleri bağrına bastı.

Risale Haber- Haber Merkezi

Hayrat Vakfı ile Hayrat Uluslararası Öğrenci Derneği işbirliğiyle tertiplenen “Dünya Gençlerinin Dilinden Efendimiz” konulu program, dünyanın 20 ülkesinden gelen yaklaşık 40 öğrenciyi Bursalılar’la buluşturdu. Ortadoğu, Balkanlar, Afrika ve Uzakdoğu’dan gelerek Türkiye’de eğitim gören öğrencilerin, Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ile ilgili hazırladığı program, duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu. 

Bursa Milletvekili Adayı Hüseyin Şahin, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık’ın yanı sıra çok sayıda davetli ve Bursalının katıldığı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki programın açılışında konuşan Hayrat Vakfı Bursa İl Temsilcisi Dr. Muhammet Bostan, “’Müminler Ancak Kardeştir’ buyuran ve bu kardeşliğin tezahürü olarak bizi biraraya getiren Rabbimize hamd-ü senalar olsun.  Bugün, Emirsultan Hazretleri’nin şehri olan yeşil Bursa’mıza teşrif eden Uluslararası Öğrenci Derneği öğrencileri ve yöneticilerine, gönülden şükranlarımı sunuyorum. Bu salonun hissiyatı olarak misafir öğrencilerimize şunu ifade etmek istiyorum ki, sizleri ağırlamaktan, sizlere kardeş olmaktan onur duyuyoruz, iftihar duyuyoruz, sizler hoş geldiniz, sefalar getirdiniz” dedi.

salon-002.jpgDr. Bostan: Tarihi bir güne tanıklık ediyoruz

Bursa’nın tarihi bir güne tanıklık ettiğini belirten Hayrat Vakfı Bursa İl Temsilcisi Dr. Muhammet Bostan, “Bugün, Bursa olarak tarihi bir güne tanıklık ediyoruz. Yaklaşık 600 yıllık ortak bir maziye sahip olduğumuz ve kadim bağlarımızın olduğu Ortadoğu, Balkanlar, Afrika, Uzakdoğu ile aramızdaki kardeşlik bağlarımızda 100 yıllık bir fetret ve ayrılık dönemi yaşadık. Fakat her geçen gün, gerek yurtiçinden gerek yurtdışından kardeşliğimizin yeniden tesisi noktasında güzel haberlere şahit oluyoruz” şeklinde konuştu.

Aynı aşk ve sevda ile çarpan kalpler

Hayrat Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Celalettin Cengiz Günaydın ise, programa yoğun ilgi gösterip, salonu dolduran yüzlerce Bursalıya teşekkür etti. 

Celalettin Cengiz Günaydın, “Bu gece burada muhacirlerle ensarın yeniden buluşmasına şahitlik edeceğiz. Bu gece, bambaşka coğrafyalarda hayat bulmuş kalplerin, kimi güneşin sıcağında, kimi bozkırın soğuğunda, kimi yağmurun sel olup aktığı topraklarda hayat bulmuş sinelerin, nasıl aynı aşkla doğduğuna, nasıl aynı sevda ile çarptığına şahitlik edeceğiz” dedi.

Şahin: Konu Peygamberimiz olunca bu garibin ne aklı ne fikri yeter

Programa katılan Hüseyin Şahin de, “Konu Peygamber Efendimiz olunca, acizane bu garibin ne cüssesi yeter, ne kilosu yeter, ne aklı, ne fikri yeter, ne de zihni yeter, hiçbir şeyi yetmez. Benim ancak ve ancak Efendimize bu fakirin günahkar dudaklarından Salat ve Selam getirmekten başka hiçbir elinden gelmez. Allah bizi öyle bir güzel dinin mensubu olarak yaratmış ki ne kadar hamd etsek, ne kadar şükretsek azdır” diye konuştu.

demokratik-kongo-cumhuriyetinden-gelen-ismail.jpg

Karlık: Onur ve mutluluk duyuyorum

Selamlama konuşmaları kısmında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık da, “Evliyalar şehri Bursa’mızda, maneviyatlı şehrimiz Bursa’mızda, altında 6 tane padişahı barındıran Osmanlı’nın başkenti, fiilen olmasa da kavlen halen yaşayan bir medeniyetin doğduğu Bursa’mızda siz değerli hemşerilerimizle, yurtdışından gelen öğrencilerimizle burada birlikte olmanın onurunu ve mutluluğunu yaşadığımı ve bu mutluluğumu da sizlerle paylaşmak istediğimi belirtmek istiyorum” dedi.

İsmail: Bursalı kardeşlerim, ben sizleri Allah için çok ama çok seviyorum

Açılış konuşmalarının ardından Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Lisesi’nde okuyan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden İsmail isimli öğrenci, kendisinin yazdığı mektubu okudu. Türkiye’de eğitim gören İsmail, yaptığı konuşmada, “Allah rızası için dünyanın dört köşesinden gelen kardeşlerimle biraraya geldim. Sadece ve sadece Allah rızası gözeterek senden bahsetmek üzere biraraya geldik Bursa’da. Kişi sevdikleriyle beraberdir. Ey Bursalı kardeşlerim, ben, sizleri Allah için çok ama çok seviyorum” dedi. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden gelen İsmail’in bu sözleri salonu dolduran Bursalılardan yoğun alkış aldı.

Program, Dünya Gençlerinin Dilinden Efendimiz konulu panel ve okunan ilahilerle sona erdi.

 

 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum