Dünya Ekonomi Forumu: İş dünyası ve siyaset kadınlara yaramıyor

Dünya Ekonomi Forumu: İş dünyası ve siyaset kadınlara yaramıyor

Dünya Ekonomi Forumu’nun yayınladığı araştırmaya göre iş dünyası ve siyasette yükselen evli kadınların...

A+A-

Cinsiyet eşitliğinin yüksek olduğu ülkelerden İsveç’te yapılan araştırma, şirketlerde veya siyaset alanında çalışan evli kadınların kariyerlerinde yükseldikten sonra boşanmaya daha meyilli olduklarını ortaya koyuyor.

2002 ve 2012 yıllarını kapsayan çalışmada, 290 il ve ilçe belediyelerindeki başkan ile genel seçimlerdeki milletvekili adayları incelendi. Buna göre belediye başkanı veya milletvekili seçilenlerle, seçimi kaybeden adaylar karşılaştırıldı. Seçimlerden en az dört yıl önce evli olan adaylardan, seçim sonrası ne kadarının evli kaldığı üzerine sonuçlar çıkarıldı.

Bu sonuçlara göre, belediye başkanı veya milletvekili seçilen kadınlarda boşanma oranları artarken seçimi kaybeden kadın adayların boşanma oranlarının daha az olduğu tespit edildi. Öte yandan, seçilen erkek adayların boşanma oranlarının kadınlara nazaran daha az olduğu fark edildi.

Diğer yandan şirketlerde CEO olarak çalışmaya başlayan evli kadın ve erkekler de incelendi. En az 100 çalışanı bulunan iş yerlerinde CEO görevine başlamadan en az 4 yıl önce evli kadın ve erkeklerin bu üst pozisyona getirildikten sonra evli kalıp kalmadıklarına bakıldı. CEO görevinde de belediye başkanlarında olduğu gibi evli kadınların görevden sonra boşanma oranları artarken erkeklerde bu oranda çok değişiklik olmadığı görüldü.

Araştırmada yer alan kadınların genellikle kendilerinden yaşça daha büyük ve maaşlarının kendilerinden daha fazla olduğu erkeklerle evli olduğuna rastlandı. Araştırmacılar, belediye başkanı veya milletvekili seçilen kadınların bir süre sonra eşlerinden daha fazla kazandıkları ve bunun ilişkilerinde sorunlar oluşturduğu yorumlarına yer verdi.

Euornews

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum