Dünya akıllı telefona doymuyor

Dünya akıllı telefona doymuyor

Pazar araştırma şirketlerinde GfK'nın yayımladığı raporda bu yıl Çin'de 2015 yılına göre akıllı telefon satışları yüzde 6.6 büyüme gösterdi. 2016 yıl sonunda ise 1.4 milyar adede ulaşması bekleniyor.

A+A-

Küresel Akıllı Telefon Satışları bu yıl yüzde 6.6 büyüme kaydetti. Çin'in yıllık büyüme liderliği hala devam ettiriyor. Ancak 2017 yılında pazar liderinin büyüme rakamlarında büyük olasılıkla azalma bekleniyor.

    Dünya genelinde satılan her 3 telefondan biri Çin pazarında satılıyor.

Yine de bu büyük pazar bile büyüme oranlarına bakıldığında kan kaybediyor. Önceki yıllarda büyüme oranları yüzde 15'ler düzeylerindeyken bu yıl bu oranın yüzde 6.6'ya gerilediğini görüyoruz.

    Küresel piyasalarda durum ne?
    Diğer gelişmekte olan piyasalar Orta ve Doğu Avrupa,Orta Doğu ve Afrika ve Yükselen Asya (Hindistan, Vietnam ve Filipinler dahil olmak üzere) toplamda mütevazi sayılabilecek tek haneli büyüme rakamları elde ettiler.En doymuş pazarlar Batı Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya Gelişmiş (Japonya, Avustralya ve Güney Kore de dahil olmak üzere) neredeyse geçen yıllardaki rakamlar kadar satış gerçekleştirdiler

Çin'deki istikrarlı büyüme yavaşlıyor

Çin'deki istikrarlı büyüme 2017 yılında biraz düşebilir ancak büyüme trendi devam edecek. Latin Amerika gibi bazı bölgelerde arda arda gelen talep azalması son çeyrek rakamlarında biraz toparlanma gösteriyor.

En gelişmiş piyasalar

GfK Raporunda Yükselen Asya pazarında yüzde 8, Orta ve Doğu Avrupa pazarlarında ise Yüzde 10 büyüme ile en gelişmiş piyasalar olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.