Dönerci Emin Usta Risale-i Nur ile binlere imanı anlattı

Dönerci Emin Usta Risale-i Nur ile binlere imanı anlattı

"Bulunduğum yerde ben ne yapabilirim" diyenler için müthiş bir hizmet örneği

A+A-

Çetin Kılıç'ın röportajı:

Üstadımız Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri Mesnevi Nuriyede “İlim ile cehil arasındaki hicab ne kadar latîf ve ne kadar kalındır” buyuruyor, bu zamanda iman ilimlerini öğrenebilecegimiz bir eser olan Risale-i Nur külliyatıdır. Yine aynı eserde Üstadımız “Her şey Cenab-ı Hakk’ı tesbih ettiği gibi lisanıyla, ihtiyacıyla, istidadıyla dahi Allah’a dua eder” buyuruyor. Kainatta her şeyin kendi lisanıyla Allah’ı zikrettiğini biz Risale-i Nur külliyatından öğreniyoruz.

Böylesine faydalı bir eseri müşterilerine hediye eden Kırklareli’nde dönercilik yapan Emin abinin dükkanındayız. Dükkanına güzel bir kitaplık kapan Emin abi, gelen müşterilerine Risale-i Nur hediye ediyor. 

16 BİN 400 ADET RİSALE-İ NUR HEDİYE ETTİK

Kaç yıldır dönercilik yapıyorsunuz?
On iki yıldır.

Ne zamandan beri Risale-i Nur hediye ediyorsunuz? Risale-i Nur hediye etmek nereden aklınıza geldi?
Sekiz yıldır hediye ediyorum, meşverette konuşuldu tavsiye edildi, öyle karar verdim.

Bugüne kadar kaç kitap hediye ettiniz?
16 bin 400 adet Risale-i Nur hediye ettik.

Hedeflediginiz bir rakam var mı? Kaç kitap hediye etmeyi düşünüyorsunuz?
Allah izin verirse, ömrümün sonuna kadar hediye edeceğim.

KİTAPLAR İŞLERİNİ BOZAR DEDİLER TAM TERSİNE BEREKET OLDU

donerci_eminusta_2.jpgKitap hediye ettiğiniz müşterilerinizden nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Yüzde doksan dokuz çok olumlu tepkiler alıyorum. İlk başlarda, "bu kitaplar burada olursa senin işlerin bozulur" diyen bir arkadaş vardı. Allah’a hamd olsun tam aksine işimize bereket geldi. Bir de bir devlet görevlisi “bu kitaplar siyasidir bunları buradan kaldır” dedi. Ben de "hayır bunlar Kur’an tefsiridir siyasetle alakası yok” dedim. Hiç aldırış etmedim. Bir zaman sonra hanımı geldi kitap istedi, hediye ettim. Okumuş çok memnun olmuş. Adam emekli oldu, giderken benden defalarca özür diledi. Çocuğu gelip boynuma sarıldı, buraya geldiklerinde beni ziyaret ederler.

Gördüğümüz kadarıyla kitapların içerisinde Bulgarca olanlar var, bunları kimlere hediye ediyorsunuz?
Kırklareli Bulgaristan’a 40 km uzaklıkta. Oradan gelen müşterilerimiz var, çok ilgi duyuyorlar. Risale-i Nurları okuyup İslam dinine ilgi duyanlar, ciddi araştıranlar var.

BİR YAHUDİ'YE KELİME-İ ŞEHADET GETİREN KİTAP

Risale-i Nurları hediye ederken nasıl veriyorsunuz, daha sonra takip ediyor musunuz, okumuş mu anlamış mı?
Müşteri standı görünce "alabilir miyim" diyor. Borcunu soruyor. Hediye yazısına pek itibar edemiyor. Ben Üstadımız Bediuzzaman Hazretleri’nin Tarihçe-i Hayattaki ifadesi olan “Bu kitabın ücreti yirmi beş lira değildir yirmi beş kişiye okutmaktır” sözünü ifade ediyorum. "Okuyacaksınız, bunlar Kur’an tefsiridir okumazsanız vebali var" diyorum. Ayrıca kitabı anlatıyorum. Hanımlar Rehberini verirken, "bu kitap hanımların şefkat kahramanı olduklarını anlatıyor" diyorum, içeriği hakkında bilgi vermeye çalışıyorum. Tekrar geldiğinde ben sormadan o, "ben böyle etkileyici bir kitap daha okumadım" diye ifade ediyor zaten.

donercieminabi_1.jpgBir yahudi vardı ona yirmi üçüncü sözü verdim, daha sonra sordum, “beni dehşete düşürdü nasıl bir eser” dedi.
Bir akşam, ezan okunuyor ben hızlı adımlarla camiye giderken karşılaştık, "nereye" dedi. "Ezan okunuyor bak kurtuluşa çağırıyor camiye gidiyorum, sende müslüman ol ebedi cennet var" dedim. Ertesi gün dükkana geldi, “ben Müslüman olmak istiyorum ne yapmam lazım” dedi. Ona Kelime-i Şehadet getirttim. Elhamdülillah imana geldi.

O BAYANLAR NAMAZ BAŞLADI

İlginç anılarınız hatıralarınız var mı?
Çok anılarımız var, bir kaçını anlatayım. Memur iki bayana kitap hediye ettim. Okumuşlar. Yanında çalışan biri "o bayanlar namaza başladı" deyince çok sevindim.
Yaşlı bir kadın geldi, kızı kitaplardan okumuş hem tesettüre girmiş hem namaza başlamış, çok dua etti.
Bunlar gibi tesettüre giren, namaza başlayan, kötü alışkanlıklarından vazgeçen, derslere gelen çok müşterilerimiz var, Allah sayılarını arttırsın inşaallah.

Risale-i nurları hediye etmeye başladıktan sonra sizin hayatınızda bir değişiklik oldu mu?
Allah beni affetsin bunu anlatacağım. 15 Temmuz'da memleketim Urfa’da idim. Kalkışma olduğunu duyunca sokağa çıktım. 6 km uzakta olan meydana vardık, o gece ne çocuklar ne hanım aklıma gelmedi. Ülkemi, dinimi düşündüm, tarif edemem çok etkilendim.

Kırklareline döndüm yakın geçmişte de bir rüya gördüm, sabaha kadar şehit Ömer Halisdemir ile beraberdim. Onun şehit olduğunu rüyamda biliyordum, tarif edemem çok etkilendim. Sabah olunca olanları duyunca Allah’a binlerce şükür ettim. Allah yolundan, Risale-i Nur dairesinden ayırmasın dualarınızı eksik etmeyin. Üstadımız buyuruyor “Hayr-ı Mutlak’tan hayır gelir, Cemil-i Mutlak’tan güzellik gelir, Hakîm-i Mutlak’tan abes bir şey gelmez.”

Nurnet

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
6 Yorum