Dokuz yılda 1 milyon 145 bin esnaf kepenk kapattı

Dokuz yılda 1 milyon 145 bin esnaf kepenk kapattı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, AKP iktidarının son 9 yılında toplam 1 milyon 145 bin 641, yılda ortalama 135 bin esnaf ve sanatkârın mesleği bırakarak sicil kaydını sildirdiğini söyledi.

A+A-

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) verilerine göre sicil terkini yapan esnaf ve sanatkârları sayısını inceleyen Oran, toplumun orta direği olan esnaf ve sanatkâr kesiminin, AKP iktidarı döneminde ağır darbe yediğini kaydetti. İktidarın, küçük esnafı, perakendecilik sektörüne giren büyük sermaye gruplarına ezdirdiğini ifade eden Oran, pıtrak gibi çoğalan AVM’lerin, esnaf ve sanatkâra büyük darbe vurduğunu vurguladı.

Oran’ın verdiği bilgiye göre, esnaf ve sanatkârların çatı kuruluşu olan TESK’in istatistik kayıtlarını tutmaya başladığı 2005’ten Şubat 2014’e kadar olan dönemde 1 milyon 212 bin 73 esnaf ve sanatkâr ‘sicil terkini’ yaptırdı, yani faaliyetine son verdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi’nde yayımlanan ilanlardan derlenen bu verilere göre; aynı dönemde esnaf ve sanatkârlık için sicil kaydı yaptıranların sayısı ise 1 milyon 709 bin 438 oldu. Buna göre Ocak 2005-Şubat 2014 döneminde ticari faaliyeti bırakan esnaf ve sanatkâr sayısı, aynı dönemde bu alanda faaliyete geçenlerin yaklaşık dörtte üçünü yani yüzde 71’ini oluşturdu. 9 yıllık dönemde faaliyetine son verenlerin sayısı şubat sonu itibarıyla 1 milyon 510 bin dolayında bulunan faaliyetteki mevcut esnaf ve sanatkâr sayısının da yaklaşık yüzde 80’ine karşılık geliyor. Bu dönemde mesleği bırakanların yeni ticaret hayatına atılanlara oranı özellikle Nevşehir, Burdur, Bartın gibi illerde rekor kırdı. Şubat sonu itibarıyla sayıları 1 milyon 510 bin 945 olan mevcut esnaf ve sanatkârlar, aileleriyle birlikte düşünüldüğünde ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor. Esnaf ve sanatkâr sayısında nüfusuyla orantılı olarak İstanbul, 169 bin 761 kişiyle başı çekiyor.

CHP iktidarında ekonomik büyümeden esnaf, sanatkâr ve küçük işletmelere yeterli pay verileceğini belirten Umut Oran, “Ülke ekonomisinin canlandırılması için hazırlanan destek paketlerine esnaf ve sanatkârlar öncelikli olarak dâhil edilecek, tamamen bu kesime özel teşvik ve destek paketi hazırlanacaktır.” dedi.

Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.