1. HABERLER

  2. AİLE

  3. 'Doğum yardımı'na yoğun talep
'Doğum yardımı'na yoğun talep

'Doğum yardımı'na yoğun talep

Bugün uygulamaya giren "doğum yardımı"ndan yararlanmak isteyen vatandaşlar, İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, ek hizmet binaları ve sosyal hizmet merkezlerine akın etti.

A+A-

İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Önal İnaltekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "doğum yardımı'' uygulamasının yürürlüğe girmesiyle sabah saatlerinden itibaren yoğun bir müracaatla karşılaştıklarını söyledi.
Doğum yardımı almak isteyenlerin bugünden itibaren doğan bebekleri için başvurabileceğini belirten İnaltekin, müracaatın da bugün yapılması gerekmediğine dikkati çekti.
İnaltekin, "Doğum yardımının başlaması dolayısıyla birimlerimizin telefonlarında adeta kilitlenme yaşanıyor. Bütün vatandaşlar birimlerimize akın etti. Herkes bununla ilgili bilgi almak istiyor. Vatandaşların panik halde 'Hakkımızı kaybetmeyelim' diye bir endişeye kapılmalarına gerek yok. Başvurunun bir süresi yok. İsterse ücretini 3 yıl sonra da alabilir" dedi.
Dün ve öncesinde doğan çocuklar için başvuru kabul edilmediğini vurgulayan İnaltekin, bunlara herhangi bir ödeme de yapılamayacağını anlattı.
İstanbul'da il müdürlüğü, ek hizmet binaları ve sosyal hizmet merkezleri olmak üzere 18 ayrı noktada başvuru birimi oluşturduklarını dile getiren İnaltekin, vatandaşların 144 ve 183 nolu telefonlardan 7 gün 24 saat ücretsiz bilgi alabileceğini kaydetti.

"BAŞVURU BEBEĞİN TC KİMLİK NUMARASIYLA YAPILACAK"
Doğum yardımı başvurusunun bebeğin nüfus cüzdanıyla yapılacağını belirten İnaltekin, şu bilgileri verdi:
"Başvurular bebeğin TC kimlik numarasıyla yapılıyor. Bugünden itibaren doğan bebeklerin nüfusa kaydedilmesi gerekiyor. Anne ya da baba bebeğin TC numarasıyla isterse bakanlığın internet sitesi üzerinden form doldurabilir. Formu gönderebilir ya da şahsen başvurabilir. Hazır dilekçemiz var. Bunu doldurup, çıktısını alıp, postaya da verebilir. Annenin gelmesine gerek yok. Anne gelemiyorsa baba da anne adına başvurabilir. Ücret büyük bir ihtimalle PTT aracılığıyla ödenecek. Ücretler annenin TC numarasına yatırılacak. Anne yaşamıyorsa ya da alacak durumu yoksa baba parayı alabilecek. Para yatırıldıktan sonra kişileri arayıp, alabileceklerini bildireceğiz."
İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Önal İnaltekin, birinci çocuk için 300, ikincisi için 400, üç ve sonrası için de 600 liranın bir defaya mahsus verileceğini hatırlatarak, ancak geçmişte 2 çocuğu bulunan, bugünden itibaren de yeni bir bebek sahibi olan kişiye, 3 çocuk parası yani 600 lira verileceğini, bu şekilde geçmişte doğan çocukların sıralamaya dahil edileceğini kaydetti.
Doğum yardımından yararlanmak isteyenlerin ilgili birimlere başvurması gerektiğini dile getiren İnaltekin, yurtdışındaki vatandaşların da konsolosluklar ve büyükelçilikler aracılığıyla başvurabileceğini anlattı.

"2015'TE DOĞAN HER ÇOCUK YENİDİR"
Bu arada bazı vatandaşlar da Cağaloğlu'ndaki İl Müdürlüğü binasına gelerek, doğum yardımıyla ilgili uzmanlardan bilgi aldı.
İlknur Akıncı, ikinci çocuğuna 3 aylık hamile olduğunu belirterek, bilgi almak amacıyla merkeze geldiğini söyledi. Güzel bir uygulama olduğunu dile getiren Akıncı, paranın bebeğin bez ve mama masraflarına katkı sağlayacağını kaydetti.
Ali Özçekici de 13 gün önce ikinci çocuğunun dünyaya geldiğini belirterek, "2015'te doğan bebeklere verildiğini öğrenerek başvurumuzu yapmaya geldik. Ancak, 15 Mayıs'tan itibaren doğanlara veriliyormuş. Bu adalet değil. 2015'te doğan her çocuk yenidir. Bu yıl doğan tüm çocuklara verilmeli" diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum