Doğalgazda indirim müjdesi

Doğalgazda indirim müjdesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgazdaki yüzde 10 üzerindeki indirime dair açıklamada bulundu.

A+A-

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya ile sürdürülen görüşmeler kapsamında daha önce mutabakata varılmasına rağmen, henüz resmen sonuçlandırılmayan doğalgazdaki yüzde 10.25'lik indirime dair imzanın geciktirilmeyeceğine inandığını söyledi.

Yıldız, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi'nin hazırladığı Türkiye Enerji Raporu tanıtım toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Rusya, İran, Azerbaycan Irak ve farklı ülkelerle yaptığımız müzakerelerde, o müzakerenin çok iyi gittiği dönemler olur, durağan gittiği dönemler olur. Bu bizim için çok sürpriz değil. Türkiye ve Rusya müzakerelerde doğalgazda 10.25'lik indirimi aldığını her iki ülke de beyan ediyor. Bu bilgi yeni bir bilgi değil ama yeni olacak konu bu mutabakat sağladığımız evrakların imzalanması işidir. Biz Rusya'nın bu imza konusunu çok daha geciktirmeyeceğine inanıyoruz" dedi.

İNDİRİM 1 OCAK 2015'DEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Reuters'te geçen hafta yer alan haberde, Rusya'nın Ukrayna'yı by pass ederek Avrupa'ya Türkiye üzerinden doğalgaz taşımak için planladığı Türk Akımı hakkındaki görüşmelerin 1 Ocak 2015'ten itibaren geçerli olacak yüzde 10.25'lik doğalgaz indirimi anlaşmasının Rusya tarafından imzalanmaması nedeniyle dondurulduğu yer almıştı.

"Zannediyorum önümüzdeki süreçte bunun imzalanmasını inşallah gerçekleştirmiş oluruz" diyen Yıldız, "Niçin söylüyorum? 1 Ocak'tan itibaren fiyatların geriye dönük çalışıp bu indirimlerin sağlanması Türkiye'nin bir yıllık önemli bir rakamına karşı geliyor. Yani 1 milyar dolarlık bir rakamdan bahsediyoruz. Bunun geriye dönük çalışması 1 Ocak 2015'ten itibaren yapılacaktır. BOTAŞ'ın nakit akışını etkileyecek bir konudur, pozitif manada. Maliyetlerin bir kısmını karşılayacak bir konudur; o yüzden bunun imzalanması her iki ülkenin de yaptığı müzakere sürecine olumlu manada katkı koyacaktır" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen yıl sonundaki Ankara ziyareti sırasında AB ile sürdürülen Güney Akım projesine son verildiğini buna alternatif olarak Rus gazını taşıyacak "Türk Akımı" projesi konusunda mutabakat sağlandığını açıklamıştı.

"Türk Akımı projesinin talebi Rusya'dan gelmiştir. Bir boru hattı ile alakalı herhangi bir problem yok. Her zaman başlanabilir" diyen Yıldız, "Biz ilişkilerimize, müzakere sürecine son derece nezaket gösteriyoruz, nerelerde ne yapılması gerekiyorsa bunları da yapıyoruz. Aynı şekilde Rusya'nın da benzer hareketleri yapacağına tabii ki inanıyoruz" dedi.

PKK'NIN ENERJİ HATLARINA SALDIRILARI

Basın toplantısında Yıldız'a PKK'nın geçen hafta İran'dan gelen doğalgaz boru hattına ve Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattına düzenlediği saldırılar hatırlatılarak son durum soruldu.

Yıldız, "Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattına saldırıda bulunuldu. Barzani'nin çıkışı üzerine 'O hattı biz bombalamadık' dediler. Tespitlerimiz var, PKK yaptı bunu. İran'dan gelen doğalgaz hattını patlattılar, tamiratı tamamlandı ve İran'dan gaz akışı başladı. Azerbaycan'dan gelecek doğalgaz iletim hattı bir bakımdan dolayı yarından itibaren oradan akış sağlanmayacak" dedi.

Reuters'de yer alan habere göre Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Kerkük-Yumurtalık hattında sabotajın ardından petrol akışının neredeyse tamamen durduğunu ve zararlarının 250 milyon dolar civarında olduğunu açıklamıştı.

Son dönemdeki gelişmeleri hatırlatan Bakan Yıldız; "Çukurca'da elektrik direği devrildi, iş makineleri yakıldı. Mardin'deki trafo merkezimize roketatarla saldırıldı. Silopi'deki üretim hattının kömür besleme sistemine saldırıldı. Dün gece Fransız Perenco firması ile TPAO'nun ortaklığındaki Siverek'teki petrol üretim sahasına saldırıldı" dedi.

Taner Yıldız; "Kerkük-Yumurtalık boru hattında patlatılan boru hattından henüz akış sağlanmamıştır. Gerekli tamiratlar yapılmaktadır. Bir kısım kaçak kullananlarla alakalı konuya da müdahale edilmektedir. İki boru hattı var biliyorsunuz, patlatılan boru hattından akış yoktur, diğerinden akış vardır ama bu tam kapasitemizi tabii ki engelliyor. Burada Kuzey Irak'ın mağdur olduğunu ve orada gelir eksikliğine ulaştığını söylemek isterim" dedi.

 Akit

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.