Doğalgaz kullananlar dikkat!

Doğalgaz kullananlar dikkat!

GAZBİR Başkanı Arslan, "Doğalgazın güvenli kullanımı konusunda tüm tüketicilerin üzerine düşen bazı görevler bulunuyor" dedi.

A+A-

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, 2016-2017 kış sezonu öncesinde Türkiye'de doğalgaz kullanmakta olan tüm tüketicilerin, doğalgazın güvenli kullanımı konusunda üzerine düşen bazı görevler bulunduğunu, basit tedbirlerin, abonelerin can ve mal güvenliğinin korunması ve enerji tasarrufu için büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

Arslan, yaptığı açıklamada, Türkiye'de 13,6 milyon doğalgaz abonesi bulunduğunu söyledi. Doğalgaz Piyasası Mevzuatı uyarınca sayaç sonrası tesisat ve cihazların iyi durumda tutulması konusunda abonelerin sorumlu olduğuna işaret eden Arslan, basit tedbirler ile abonelerin can ve mal güvenliğinin sağlanabileceğini ve enerji tasarrufu yapabileceğini anlattı.

Arslan, 1 Ekim itibarıyla doğalgaza yapılan yüzde 10'luk indirim ile de tüketiciye ucuz doğalgaz imkanının sağlandığını hatırlattı.

Türkiye'de doğalgaz konforunun yaygınlaşması için yeni bir yatırım paketi hazırlığı içerisinde olduklarını dile getiren Arslan, şu ifadeleri kullandı:

"Bakanlığımız ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile koordineli şekilde yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında 2017 sonuna kadar yaklaşık 65 ilçemize daha doğalgaz ulaştırmayı planlıyoruz. 2018 sonuna kadar hedefimiz 85 ilçe. Tunceli ve Ağrı illeri için yapılan dağıtım lisansı ihalelerinin bu yıl sonuna kadar sonuçlanacağını tahmin ediyoruz. Böylece 78 ilimize doğalgaz ulaşmış olacak. Hedefimiz tüm illerimize doğalgazı ulaştırmak. Doğalgazın ulaştığı şehirlerde artan hava kirliliğinin önlenmesi için valilikler, çevre komisyonları ve yerel yönetimlerin doğal gaz kullanımı konusunda tedbir alması çok önemli. Dağıtım şirketlerimiz özverili çalışmalarıyla doğalgazı mümkün olan her yere ulaştırıyorlar. Bu yatırımların verimli hale gelebilmesi için bu imkandan mümkün olduğunca fazla vatandaşın faydalanması gerekiyor."

GAZBİR'den 13,6 milyon gaz abonesine uyarılar

Öte yandan GAZBİR'den yapılan açıklamada, Türkiye'deki 13,6 milyon doğalgaz abonesine, doğalgazın güvenli kullanımına ilişkin uyarılarda bulunuldu. Buna göre, kullanılan yakıcı cihazların yıllık bakımları ve esnek bağlantı elemanlarının sızdırmazlık kontrolleri ile baca kontrolü ve temizliğinin yetkili firmalara yaptırılması gerekiyor.

Yakıcı cihazların bulunduğu ortamda yer alan havalandırma menfezinin kesinlikle kapatılmaması gerekiyor. Yakıcı cihazlar oksijen akışıyla güvenli ve verimli olarak çalıştığından, havalandırma menfezinin kapatılması cihaza gelen oksijen akışını keserek karbonmonoksit zehirlenmesine sebep olabiliyor ve doğalgaz tüketimini artırıyor.

Öte yandan, ömrü dolan yakıcı cihaz ve baca bağlantılarının değiştirilmesi ve abonelerin, yakıcı cihazların bulunduğu odalarda uyumamaya özen göstermesi gerekiyor.

Aynı zamanda, doğalgaz tüketicileri ortamda gaz kokusu almaları halinde öncelikle sayaç önünde bulunan ana vanayı kapatmaları, kapı ve pencerelerin açarak ortamı havalandırmaları, yakıcı cihazların tamamını kapalı konuma getirdikten sonra ortamı terk ederek “187 Doğal Gaz Acil Hattı”nı aramaları yönünde uyarılıyor.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.