Diyarbakır'da tarımı canlandıracak proje

Diyarbakır'da tarımı canlandıracak proje

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü su yatırımlarında Diyarbakır’da destan yazmaya devam ediyor. Son 14 yılda Diyarbakır’a yaklaşık 4,2 milyar lira su yatırımı yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bu yatırımlarla ...

Diyarbakır’da bu yıl içerisinde su tutma işleminin yapılacağı Pamukçay Barajı’nı tamamlayan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 7 adet barajda ise inşaat çalışmalarını sürdürüyor. Pamukçay Barajı ile 51 bin dekar arazi suyla buluşacak ve 6 bin 600 kişiye iş imkanı sağlanacak. Bu baraj ile ayrıca ülke ekonomisine yıllık 21,7 milyon TL ilave katkı verilecek. İnşaatı süren Ambar Barajı ile 123 bin 250 dekar arazi suya kavuşturulacak. Yüzde 82 fiziki ilerleme sağlanan bu baraj ile 16 bin kişiye iş imkanı ve yıllık 52,4 milyon TL ekonomiye ilave katkı sağlanacak.
Diyarbakır’ın çılgın projesi Silvan
Diyarbakır’da inşaat çalışmalarının sürdüğü kentin çılgın projesi Silvan Barajı, Dicle Nehri üzerindeki en büyük sulama maksatlı barajlardan birisi olma özelliğini taşıyor. Yıllık 681 milyon kWh enerji üretim kapasitesi olan bu baraj ile 2 milyon 350 bin dekar zirai arazi sulanacak ve ülke ekonomisine yıllık 1,1 milyar TL katkı sağlanacak. Yüzde 70 fiziki gerçekleşmeye ulaşılan baraj ile 305 bin kişiye de istihdam sağlanacak.
İnşaatı süren Başlar Barajı ile Kuruçay Barajı tamamlanma aşamasında iken Ergani Barajı ve Çermik Kale Barajı’nda çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. Kolludere Barajının da ihale süreci devam ediyor ve en yakın zamanda inşaat çalışmalarına başlanacak.
Çiftçiye 95 milyon liralık katkı
6 baraj ile 7 göletin plan ve proje hazırlıklarının devam ettiği Diyarbakır’da, sulama tesisleri de bütün hızıyla sürüyor. Son 14 yılda Diyarbakır’da yaklaşık 260 bin dekar arazi sulamaya açıldı. Böylece bölge çiftçilerine yıllık 95 milyon TL zirai gelir artışı sağlandı. Diyarbakır’da özellikle sulama için inşa edilen ana kanallar bitmek üzere ve ana kanallar tamamlanınca kılcal damarları inşa etmek çok daha kolay olacak. İnşaatları hızla devam eden sulama tesisleriyle milli ekonomiye büyük katkı sağlanırken aynı zamanda istihdam da artacak.
İçme suyu problemi çözüldü
Diyarbakır’ın en önemli problemlerinden biri de içme suyu problemiydi. Diyarbakır’a Dicle Barajı’ndan alınan su iletiliyor. İnşa edilen toplam uzunluğu 33,5 km isale hattı ve günde 255 bin m3 kapasiteli içme suyu arıtma tesisi ile Diyarbakır’a yıllık 93 milyon m3 içme suyu temin edildi. Silvan’ın içme suyu problemini de çözen Orman ve Su İşleri Bakanlığı, inşa edeceği 25 kilometrelik isale hattıyla Ergani’nin içme suyu sıkıntısını da sonlandıracak.
Taşkına karşı koruma
Diğer yandan inşa edilen taşkın koruma tesisleri ile Diyarbakır halkını ve toprağını taşkın zararlarından koruyan Orman ve Su İşleri Bakanlığı son 14 yılda Diyarbakır’da ve ilçelerinde 48 adet taşkın koruma tesisini tamamladı. Bu tesisler ile 44 yerleşim yeri ve 1.090 dekar arazi taşkın zararlarından korundu. 16 adet taşkın koruma tesisinin de çalışmaları devam ediyor.
“Gelir kıyaslanamayacak şekilde artacak”
Su alanında Diyarbakır için ne gerekiyorsa yapacaklarını ve Diyarbakır’a yaptıkları yatırımların hız kesmeyeceğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Diyarbakır’a su alanında son 14 yılda yaklaşık 4,2 milyar lira yatırım yaptık. Yaptığımız bu yatırımlar ile Diyarbakır’ın sosyo-ekonomik yapısının geliştirilmesini ve özellikle kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın hayat düzeyinin yükseltilmesini hedeflemekteyiz” dedi.
İnşaatları, planlama ve proje çalışmaları devam eden projelerin tamamlanması ile bölgede ekonomik ve sosyal açıdan kalkınmayı sağlayacak ana sektörün sulu tarım olacağını ifade eden Bakan Eroğlu, “Sulamanın doğrudan etkileri tarımda görülecek, dolaylı etkileri ise tarıma dayalı sanayilere yansıyacaktır. Diğer taraftan kuru tarımın yapıldığı kırsal bölgelerde, sulama projelerinin tamamlanması ile birlikte ürün deseni değişecek, kalite yükselecek ve zirai gelir kuru tarıma göre kıyaslanamayacak şekilde artacaktır” şeklinde konuştu. İHA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.