Diyarbakır'da Kur'an eğitimi 3 kat arttı 180 bin çocuk öğrendi

Diyarbakır'da Kur'an eğitimi 3 kat arttı 180 bin çocuk öğrendi

Diyanet İşleri Başkanlığınca "Bu yaz, Kur'an-ı gönlüne yaz" temasıyla düzenlenen Kur'an kurslarına bu yıl Diyarbakır'da katılan çocukların sayısı geçen seneye göre 3 kat artarak 180 bin 18'e ulaştı

A+A-

Diyarbakır'da düzenlenen kurslara katılan 180 bin 18 çocuk, "Bu yaz Kur'an-ı gönlüne yaz"dı.

Diyanet İşleri Başkanlığınca "Bu yaz, Kur'an-ı gönlüne yaz" temasıyla düzenlenen Kur'an kurslarına bu yıl Diyarbakır'da 180 bini aşkın çocuk katıldı.

Yaz tatilini Kur'an-ı Kerim öğrenerek geçirmek isteyen çocukların sayısı geçen yılın üç katına ulaşırken, çocuklar Kur'an'ı gönüllerine nakşetmenin mutluluğunu yaşadı.

"Hamdolsun geçen yılın üç katına ulaşmış durumdayız"

Diyarbakır Müftüsü Burhan İşliyen AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yaz Kur'an kurslarına çocukların ilgi gösterdiğini söyledi.

Kursların başarıyla tamamlandığını ifade eden İşliyen, yaz Kur'an kurslarının kapanmış olmasının, arzu eden çocuklara camilerde Kur'an kursu eğitimi verilmeyeceği anlamına gelmediğini belirtti.

İşliyen, her camide talep eden çocuklara hocalar tarafından Kur'an-ı Kerim ve dini bilgiler konusunda yardımcı olmaya devam edeceklerini dile getirerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Geçen yıl bölgenin olağanüstü şartlarından kaynaklı olarak kurslarımızda beklediğimiz sayıya ulaşamamıştık. Bu sene hamdolsun geçen yılın üç katına ulaşmış durumdayız. Geçen yıl 57 bin 200, bu yıl ise 180 bin 18 öğrencimiz cami ve Kur'an kurslarımızda bin 200 öğreticimizin rehberliğinde Kur'an-ı Kerim ve dini bilgi eğitimi aldı."

"Çocuklarımız camilerimize gelsinler"

Son bir kaç yıldır okullarda "Kur'anı Kerim", "Peygamber Efendimizin hayatı", "Temel dini bilgiler" ve "Arapça" gibi derslerin seçmeli verilmesinin sevindirici olduğuna işaret eden İşliyen, şöyle devam etti:

"Camiler bu toplumda hala en güçlü bir şekilde sevginin ve kardeşliğin merkezidir. İlmin, irfanın merkezidir. FETÖ çerçevesinde yaşamış olduğumuz acı tecrübeden de öğreniyoruz ki dinin en güzel öğrenildiği yerler herkese açık olan, şeffaf ve denetlenebilen camilerdir. Çocuklarımız haftada birkaç saat de olsa yaz boyunca öğrendiklerini unutmamak ve öğrendiği bilgileri pekiştirmek için camilerimize gelsinler." 

aa

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum