Diyarbakır’da 93 hafız icazet aldı

Diyarbakır’da 93 hafız icazet aldı

Diyarbakır İl Müftülüğü bünyesinde hafızlık eğitimlerini tamamlayan 93 hafızın icazetleri için tören düzenlendi

A+A-

Diyarbakır Ulu Camii’nde düzenlenen ‘Hafızlık İcazet Merasimi’nde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Allah Resulü Efendimiz (sas), “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir.” buyuruyor. Bununla doğru orantılı olarak ben diyorum ki, merasimlerin en hayırlısı hafızlık merasimidir.” diye konuştu.

Başkan Erbaş, en güzel ahlakı öğrettiğine dikkat çekerek “Kur’an-ı Kerim, insanları karanlıklardan aydınlığa çıkaran bir hidayet rehberi ve bir hakikat membaıdır. İnsana, bir taraftan kendini, Rabbini, evreni, tanıtırken diğer taraftan da varoluş gayesini, asil, onurlu ve tertemiz bir hayatın nasıl yaşanacağını gösterir.” ifadelerini kullandı.

“Kur’an-ı Kerim iyi insan olmayı öğretir”

Kur’an-ı Kerim’in aşırılıktan, azgınlıktan, her türlü kötülükten, münkerden, yanlıştan sakındırdığının altını çizen Başkan Erbaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Kur’an-ı Kerim kalbi, aklı imar eder ve insanı en doğru yola iletir. Hakkı, hakikati, ilmi, irfanı, edebi, hikmeti, adaleti, sevgi, saygı ve merhameti, ahde vefayı, iyi kul olmayı, iyi baba olmayı, iyi aile olmayı, iyi anne olmayı, iyi eş olmayı, iyi evlat olmayı, iyi kardeş olmayı, iyi dost olmayı, insanı insan yapan değerleri öğretir.”

hafiz1-002.jpg

93 hafızın icazet aldığı programda, Başkan Erbaş’ın yanı sıra Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafiz Osman Şahin, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, hafızların aileleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Konuşmaların ardından yapılan dua ve icazetlerin takdimi ile program sona erdi.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum