Diyarbakır'da 10 bin kişilik iftar programı

Diyarbakır'da 10 bin kişilik iftar programı

AK Parti İstanbul ve Diyarbakır il başkanlıklarınca düzenlenen programda 5 bin kişi birlikte orucunu açtı, ihtiyaç sahibi 5 bin ailenin evine yemek servisi gerçekleştirildi.

Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda düzenlenen "Gönlümüz Bir, Soframız Bir, Biz Birlikte Türkiye'yiz" temalı program Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, yaptığı konuşmada, geçen yıl da Diyarbakır'ın Sur ilçesinde iftarı birlikte açtıklarını, hasret ve özlemle Diyarbakırlı vatandaşlarla kucaklaştıklarını söyledi.

İftara gelen vatandaşlara teşekkür eden Temurci, "Bu iftar sofrası, muhteşem tablo birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin, Ulu Cami, Nebi Cami ve Hz. Süleyman Camisi kadar mübarek, İstanbul kadar güzel, Diyarbakır kadar güçlü, Fırat kadar derin, Dicle kadar gür olduğunu bize söylüyor. Ne mutlu Diyarbakır'a. Gönlümüz bir, soframız bir. Dün böyleydi ebediyete kadar da böyle olacak." diye konuştu.
"Öldürmeyelim, insanları yaşatalım"

"Yüce Allah'ın bize bahşettiği bütün farklılıkları zenginlik olarak görüyoruz. 'Bizim tenlerimiz, dillerimiz farklıysa bu Rabbimin bir ayetidir.' diyoruz. Biz buna iman ediyoruz." ifadesini kullanan Temurci, AK Parti'nin Cumhurbaşkanın başkanlığında reddi, inkarı, asimilasyonu elinin tersiyle iterek, Doğu ve Güneydoğu'da yaşayanları kucakladıklarını vurguladı.

Her türlü sorunun konuşarak çözülmesi gerektiğine işaret eden Temurci, şöyle devam etti:

"Ama bizim bir kırmızı çizgimiz var, öldürmeyelim, insanları yaşatalım. Şiddetin ve kanın olduğu yerde neyin önemi olabilir? Çocuğunu kaybetmiş bir anaya siz dünyaları verseniz ne yapabilirsiniz? Silahla siyaset, barış olmaz ve hak aranmaz. Terörle demokrasi olmaz. Yan yana gelmez. Kardeş, bir ve beraber olacağız ve ümmetin insanları olarak kucaklaşacağız. Annelerin gözyaşları üzerinde çözüm üretmeye ve rant çıkarmaya çalışanlar her zaman uzattığımız o demokrasi ve özgürlük elimizi ittiler. Kürt çocuklarını, o gariban çocuklarını hendeklere doldurdular ama o hendeklere dolduranların çocukları dünyanın en iyi okullarında okudular. İşte bizim isyanımız bunadır."
"Hiç kimse ayıramaz"

Şehit ve gazi ailelerinin de aralarında bulunduğunu belirten Temurci, bu güzel iftar sofrasında bütün şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını kaydetti.

Temurci, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Türk'ü de Kürt'ü de Allah kardeş yapmıştır. Hiç kimse ayıramaz. Et ve tırnak gibi tarihimiz kardeş yapmıştır. Asırlarca Türk'ü de Kürt'ü de bir hilal uğruna mücadele etti. Aynı şeyler için gözyaşı döküyorsak bundan güzel kardeşlik mi olur? Daha çok kardeşlik ve kucaklaşma bir ve beraber olma zamanı. Kürt'ün Türk'ten başka Türk'ün Kürt'ten gayrı dostu yoktur. İşte bu sofra bunun en güzel örneğidir. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere fırsat vermesin."AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.