"Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği" hazırlıkları tamamlandı

"Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği" hazırlıkları tamamlandı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 9-12 Haziran'da yapılacak olan "Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği" için hazırlıklarını tamamladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre,, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan 3 bin yıllık tarihi Zerzavan Kalesi'nde 9-12 Haziran'da düzenlenecek olan "Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği" için başlattığı alt yapı ve yol çalışmaları tamamlayarak alanı hazır hale getirdi.

"Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği" astronomi tutkunlarını bir araya getirecek

Yapı Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, Türkiye'de gökyüzü gözleminin en iyi yapıldığı 10 noktadan birisi olarak kabul edilen tarihi Zerzevan Kalesi'nin alt kısımlarında 6 bin 250 metreküp malzeme ile dolgu yaparak alanı etkinlik için genişletti.

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Zerzevan Kalesi'nde çevre düzenleme çalışmaları kapsamında belirlenen alanlara oturma bankları yerleştirdi, alanın yeşillendirme çalışmasını yürüttü ve tarihi alanda çevre kirliliğini önlemek için alana çöp kovaları yerleştirdi.

Ekipler, Zerzevan Kalesi'nin çevre temizliğini tamamlayarak alanı etkinliğe hazır hale getirdi.

Sağlık Daire Başkanlığı ise halk sağlığını tehdit eden sivrisinek, karasinek, yakarca, kene ve akrep gibi zararlı popülasyonlarının insan sağlığını tehdit etmeyecek düzeyde tutulması, bu gibi vektörlerden ve zararlılardan bulaşabilecek hastalıkların önlemesi amacıyla ilaçlama çalışması yürüttü.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü Zerzevan Kalesi'nde altyapı çalışmalarını tamamladı.

DİSKİ, kullanma ve içme suyu için Aşağıkonak Mahallesi'nde yer alan kuyudan tarihi alana kadar 2 bin 800 metre su şebeke hattı oluşturdu.

Zerzevan Kalesi'ne 10 metreküplük su toplama deposu inşa eden ekipler, çalışmayla suyu seyyar ve mevcut lavabolara ulaştırdı. Oluşturulan fosseptik ile atık su sorunu çözüme kavuşturuldu.

aa

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.