1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diyanet'ten 'sahte imam' açıklaması
Diyanet'ten 'sahte imam' açıklaması

Diyanet'ten 'sahte imam' açıklaması

Diyanet, bir televizyon kanalında yayınlanmaya başlayan dizi filmde karakterize edilen "sahte imam" tiplemesinin, toplumsal saygınlığı olan din görevlilerini derinden yaraladığını bildirdi

A+A-
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan, bir dizi filmdeki imam karakteriyle ilgili yapılan açıklamada, "Geçmiş dönemlerde kaldığını düşündüğümüz bu tarz senaryoların cübbeyle, sarıkla ve bu kıyafetlerin taşıdığı değerleri küçük düşürücü tiplemelerle bir dizide karakterize edilmesini tasvip etmek asla mümkün değildir" ifadesi kullanıldı.
 
Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamada, bir televizyon kanalında yayınlanmaya başlayan dizi filmde "sahte imam" karakteriyle yansıtılan tiplemeyle ilgili vatandaşlardan yoğun şikayet alındığı bildirildi.
 
Filmde karakterize edilen "sahte imam" tiplemesinin, toplumsal saygınlığı olan din görevlilerini derinden yaraladığı belirtilen açıklamada, "Geçmiş dönemlerde kaldığını düşündüğümüz bu tarz senaryoların cübbeyle, sarıkla ve bu kıyafetlerin taşıdığı değerleri küçük düşürücü tiplemelerle bir dizide karakterize edilmesini tasvip etmek asla mümkün değildir" değerlendirilmesine yer verildi.
 
Açıklamada, şu ifadeler kaydedildi:
 
"İmamın sosyal dünyasındaki yeri ve rolü hakkında gerçekliği tahrif ederek ortaya konan bu tipleme karşısında başta kanal yöneticileri olmak üzere ilgili makamların gerekli duyarlılığı göstereceğinden kuşkumuz yoktur. Geçmişte yaşanan acı hatıralar hala hafızalardayken, dini değerlere saygıda bir seviye kazanan yayın hayatımızın tekrar bu seviyenin altına inmesini, en hafif ifadeyle dikkatsizlik ve özensizlik olarak değerlendirmek istiyoruz. Açıklamamız sonrasında bu tür senaryolarda İslam'ın temel esaslarını, Hazreti Peygamber'in ve toplumsal saygınlığı olan şahsiyetlerin değerini aşındırıcı tarzda konu edinilmemesi noktasında bilincin oluşması temennimizdir."
 
aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.