Diyanet'ten Hocalı kurbanlarını anma programı

Diyanet'ten Hocalı kurbanlarını anma programı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Hocalı katliamının 22. yılı dolayısıyla Hacı Bayram Camii'nde anma programı düzenledi.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı, Hocalı katliamının 22. yılı dolayısıyla Hacı Bayram Camii'nde anma programı düzenledi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca Hocalı katliamının kurbanlarının anıldığı programda dualar edildi, Hacı Bayram Camii'nin hoparlörlerinden Ermenilerin işgalinden önce okunan son ezan olarak adlandırılan "Gazi Karabağ Ezanı"nın yayımlandı.

Başkanlık tarafından Hocalı katliamının 22. yılı dolayısıyla Hacı Bayram Camii'nde anma programı düzenlendi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, bugünün Türkiye'nin din, can, kan kardeşi olan Azerbaycan'ın acılı bir günü olduğunu belirtti. Allah'ın insanları kardeşler olarak yarattığını dile getiren Yılmaz, yer yüzündeki insanların Adem'in nesli olduğunu söyledi.

"Millet olarak, İslam ümmeti olarak en önemli dayanağımız birbirimizi kaynaştıran çimentomuz, birbirimizle kenetlenmemizi sağlayan harcımız din kardeşliğidir" diyen Yılmaz,  din kardeşliğinin İslam dünyasının ortak paydası olduğunu belirtti.

Söz konusu Azerbaycan olduğunda buna bir de aynı milletten olmanın getirdiği can kardeşliğinin eklendiğini vurgulayan Yılmaz, "Onların acısı bizim acımız, onların sancısı bizim sancımızdır. Ortak pek çok sancılarımız, acılarımız oldu. Ortak tarihimiz ve kardeşliğimiz var. Dostluk ve kardeşlik zor zamanda belli olur. İnsanlar dostlarına ve kardeşlerine zor zamanlarda daha çok sığınmak, acısını paylaşmak ister. Azerbaycan ile tarihi gönül bağı, din bağı, tarih bağımız var" dedi. 

Din kardeşlerinin birbirine karşı sorumluluklarının olduğunu dile getiren Yılmaz, "İşgal altında bulunan Dağlık Karabağ'ı hatırlamak ve orası için gönlümüzde bir acı hissetmek, Hocalı katliamını yüreğimizin derinliklerinde bir acı olarak hissetmek bizim için son derece ve anlamlı önemli bir görevdir" diye konuştu.

Azerbaycan Dini Kurumlarla İlişkiler Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Gündüz İsmailov ise  program dolayısıyla teşekkür etti.

İsmailov,  Gazi Karabağ Ezanı'nın Dağlık Karabağ işgal edilene kadar bölgede okutulduğunu söyledi. Ezanın ayrıca Karabağ'da verilen mücadelenin bir simgesi olduğunu dile getiren İsmailov, "Karabağ toprakları bu ezana hasret kaldı. Bu ezanı Karabağ'da bir gün seslendireceğiz. Bu ezanın evi, yurdu Karabağ'dır. Bu ezan mutlaka bir gün okunduğu Karabağ'a kavuşacaktır" ifadesini kullandı. 

Konuşmaların ardından Hacı Bayram Camii'nin hoparlörlerinden Gazi Karabağ Ezanı yayımlandı. Kılınan öğle namazının ardından dualar edildi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.