Diyanet: Mezar taşlarına kaderden şikayet eden ifadeler yazmak caiz değil

Diyanet: Mezar taşlarına kaderden şikayet eden ifadeler yazmak caiz değil

Mezar taşlarına kaderden şikayet eden ifadeler yazmak caiz değil

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, normal şartlarda, bir gerekçe ve ihtiyaç bulunmaksızın kabirlerin abartılı yükseklikte yapılmasının, üzerlerine kubbe inşa edilmesinin mekruh görüldüğünü, kabir taşlarına kimlik bilgilerinin ötesinde aşırı övgü sözlerinin; ölümden ve kaderden şikayet eden ifadelerin yazılmasının caiz olmadığını açıkladı.

Bir vatandaşın 'Kabir üzerine türbe yaptırmanın hükmü nedir?' sorusunu cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu, kaybolmaların önlemek üzere, gösteriş ve israftan uzak kalarak kabir yapılmasında dinen bir sakınca görülmediğini bildirdi.

MEZAR TAŞINA ÖVÜCÜ YAZI YAZMAYIN

Kurul kararında şu ifadelere yer verildi: "Bunun için de düzenlenecek kabrin bir iki karıştan yüksek olmaması ön görülmüştür. Mezarların başuçlarına, üzerinde ölenin kimliğini belirleyen ifadelerin yer aldığı sade bir taş ve benzeri levhaların yerleştirilmesinde sakınca görülmemiştir. Sahabilerden Osman İbn Maz’un (r.a.) ölünce cenazesi Medine dışına çıkartılarak gömülmüştü. Rasulüllah (s.a.s.) bir sahabiye, Osman için bir kaya getirerek mezar yerini belli etmesini söylemiş ve taş, mezarın başına konulunca, 'Bununla, kardeşimin kabrini işaretliyorum, ailemden ölenleri bunun yanına gömeceğim' buyurmuştur. Görüldüğü üzere kabir için yapılan bu tür işlemler bir ihtiyaca dayalı bulunmaktadır. Normal şartlarda, bir gerekçe ve ihtiyaç bulunmaksızın kabirlerin abartılı yükseklikte yapılması, üzerlerine kubbe inşa edilmesi mekruh görülmüş; kabir taşlarına kimlik bilgilerinin ötesinde aşırı övgü sözlerinin; ölümden ve kaderden şikayet eden ifadelerin yazılması caiz görülmemiştir."

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.