1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan terör genelgesi
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan terör genelgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan terör genelgesi

Terör örgütleriyle mücadelede izlenecek stratejinin yer aldığı genelge, Diyanet İşleri Başkanı Görmez imzasıyla 81 il müftülüğü ile yurt dışı birimlerine gönderildi

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığınca yayınlanan genelgede, "Hutbe, vaaz ve konferanslarda milli birlik ve beraberliği güçlendirecek konulara ağırlık verilecektir. Yıkıcı, bölücü propagandalara, zararlı akımlara karşı gerekli tedbirler alınacaktır." ifadesine yer verildi.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY), PKK ve DAEŞle mücadele konusunda Diyanet İşleri Başkanlığının hazırladığı genelge, Başkan Mehmet Görmez imzasıyla merkez teşkilatı, 81 il müftülüğü ile yurt dışı birimlerine gönderildi.

"Hiçbir personelimiz; Anayasanın 136ncı maddesinde milletçe dayanışma ve bütünleşme anlayışı ile kanunla belirlenen görevleri yapan Başkanlığımızın bu anlayışını zedeleyecek tutum ve davranışlarda bulunamaz, dini görevi içinde veya bu görevin dışında, her ne suretle olursa olsun, siyasi partilerden herhangi birini övemez veya yeremez." ifadeleriyle başlayan genelgede, bütün personelin hizmet içi ve dışında, devlet memurluğu sıfatına, başkanlığa mensubiyet ruhuna ve İslam ahlakına yaraşır tarzda hareket etmesi, her kesime karşı adil, eşit, dürüst, hoşgörülü ve güler yüzlü davranması istendi.

Genelgenin FETÖ ile bölümünde şunlar yer aldı:

"Silahlı darbe girişimi ve FETÖ/PDYye dair dini sorular, Din İşleri Yüksek Kuruluna yazılı olarak yönlendirilecektir. FETÖ/PDYnin çokça işlediği ve toplumu yanlış yönlendirdiği dinler arası diyalog, başörtüsü, takiye, ima ile namaz ve benzeri konularda Din İşleri Yüksek Kurulunun fetvaları çerçevesinde halkımız aydınlatılacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı merkez teşkilatında, bireyin iradesini hiçe sayan FETÖ/PDY gibi yapılanmaların din algısı ve dini referanslarını ele alan bilgilendirme toplantıları taşradaki görevlilerle bir araya gelinerek icra edilecektir."

Genelgede, görevlilerin vaaz, hutbeler ile basın yayın organları vasıtasıyla Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulunun mührünü taşımayan, mealli mealsiz Mushaf-ı Şerif ile içerisinde Kuran ayetleri bulunan sesli görüntülü eserleri almamaları konusunda vatandaşları uyarması gerektiği bildirildi.

Müftülüklerin, mühürsüz Mushaf-ı Şerif ile Kuran ayetlerinin bulunduğu sesli görüntülü yayınlardan başkanlığı haberdar ederek incelenebilmesi için bunları başkanlığa yönlendirmesi istenen genelgede, görevlilerin, internet ortamında yayınlanan hatalı yayınları da tespit ettiklerinde bildirmeleri istendi

HUTBELER BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI VERECEK"

Cuma günleri başkanlık merkezinden gönderilen hutbelerin okunmasına riayet edilmesi gerektiği bildirilen genelgede, yetkisiz ve izinsiz hiç kimsenin hutbe okumasına, vaaz ve irşat görevi yapmasına müsaade edilmeyeceği bildirildi.

Genelgede, "Hutbe, vaaz ve konferanslarda milli birlik ve beraberliği güçlendirecek konulara ağırlık verilecektir. Yıkıcı, bölücü propagandalara, zararlı akımlara karşı gerekli tedbirler alınacaktır." ifadesine yer verildi.

Hutbe, vaaz ve konferanslarda, toplumun dini, ilmi ve ahlaki konularda bilgisinin artırılmasının hedef alınacağı, fitne, tefrika ve bölücülüğün kötülüğü, sosyal dayanışma ve yardımlaşmanın önemi gibi milli bütünlüğü pekiştirecek konulara yer verileceği belirtilen genelgede, ayrıca, hutbe, vaaz ve konferanslarda samimi, duygulu, toplumun içinde bulunduğu manevi sorunları tedavi edici, ölçülü, yapıcı, uyarıcı, teşvik edici, sevdirici ve müjdeleyici ifadeler kullanılacağı, aşırı, kırıcı, itham edici ifadelerden, bıktırıcı ve mesnetsiz sözlerden, dini ve ilmi bilgilere uymayan görüşlerden kaçınılacağı vurgulandı.

Vaaz ve hutbelerde siyaset yapmaktan kaçınılması gerektiğine yer verilen genelgede, cami ve Kuran kurslarında kadınlara ve erkeklere özel olarak düzenlenen vaaz ve irşat programlarında FETÖ/PDY ve benzeri yapılanmaların İslama aykırı yönlerinin anlatılacağına ve benzer hatalara düşülmemesi için yapılması gerekenlerin dile getirileceğine işaret edildi.

Genelgede, şunlar kaydedildi:

"Olağanüstü Din Şurasında alınan kararlar doğrultusunda yürütülen din hizmetleri etkinleştirilecektir.

FETÖ/PDYnin dini bir yapı olarak nitelendirilemeyeceği, açık bir din istismarı hareketi olduğu, FETÖ/PDYnin dini bilgi kaynaklarının şaibeli olduğu, dinler arası diyalog adına din mühendisliği yapan ve kelime-i tevhidi parçalayan bir hareket olduğu hususları dikkate alınarak FETÖ/PDYnin dini hayatımıza verdiği zararları tespit etmek için çalışmalar yapılacaktır. Her seviyede din eğitim ve öğretim anlayışı gözden geçirilecek, benzer yapıların oluşmaması ve benzer hataların tekrarlanmaması için çalışmalar yapılacaktır. Maruz kaldıkları manevi zararları önlemek için vatandaşlarımıza ve özellikle gençlere yönelik çalışmalar yapılacaktır."

Terör örgütlerinin merkezi ezan ve vaaz sistemine doğrudan müdahalesi gibi durumlara karşı gerekli tedbirlerin alınması istenen genelgede, FETÖ, PKK, DAEŞ gibi terör örgütleriyle ilişkili kişilerce yazılan kitapların cami kütüphanesi ya da kitaplıklarında bulundurulmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

ŞEHİTLER İÇİN DUA PROGRAMLARI

Genelgede, olağanüstü hal süresince müftülüklerce belirlenecek zamanlarda, darbe girişiminde ve tüm terör olaylarında şehit düşen ve yaralananlara özel dua programının devam ettirileceği belirtildi.

Aile ve Dini Rehberlik Bürolarına, FETÖ/PDY, PKK, DAEŞ ve diğer terör örgütlerine bulaşmış kişilerle ilgili toplumsal ve ailevi ilişkiler konusunda gelen sorulara cevap verilmeyeceği, bu soruların Din İşleri Yüksek Kuruluna yönlendirileceği bildirilen genelgede, bu bürolarda açığa alınan personelin yerine görevlendirilenler hariç herhangi bir personel değişikliği yapılmayacağı kaydedildi.

Kuran kursu öğreticilerinin FETÖ/PDY, PKK, DAEŞ ve diğer terör örgütleri hakkında bilgilendirilerek alınacak tedbirlerin istişare edileceğine değinilen genelgede, öğrencilere ve halka yönelik milli birlik ve beraberliği artırıcı seminerler düzenleneceği ifade edildi.

Genelgede, Kuran kursları, yaz Kuran kursları ve Kredi Yurtlar Kurumunda açılan D Grubu Kuran kurslarındaki özellikle 4-6 yaş grubu öğrencilere yönelik vatan ve bayrak sevgisi, milli birlik, bağımsızlık, demokrasi ve özgürlük konuları hakkında eğitsel etkinlikler düzenleneceği belirtildi.

Açığa alınan personelin yerine görevlendirme yapılacağı bildirilen genelgede, terör örgütleriyle irtibatları sebebiyle görevden uzaklaştırılan personel için uzaklaştırma süresince kademe ilerlemesi ve derece terfi işlemleri yapılmayacağı vurgulandı.

YURT DIŞINDA ANLATIN"

Yurt dışı temsilciliklere gelen FETÖ/PDY, PKK, DAEŞ ve diğer terör unsurlarını içeren ihbar ve şikayetlerin, ilgili temsilcilikler tarafından ivedilikle tetkik edileceği ve başkanlığ

a bilgi verileceği bildirilen genelgede, yurt dışı temsilciliklerin Türkiyede yaşanan darbe girişimini, bulundukları ülke makamları ve toplumu nezdinde anlatmaya gayret göstermesi istendi.

 

Bold Haber

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.