Diyanet bağımsız olmalı

Diyanet bağımsız olmalı

İl Müftüleri Toplantısı'nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Diyanet İşleri Başkanlığı, olabildiğince özerk bir şekilde siyaset ve diğer ilgili kurumların etki alanlarından bağımsız olarak yeniden yapılandırılmalıdır” dedi.

A+A-

Ankara Bilkent Otel'de devam eden 31. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, toplantıda yeni hizmet politikaları, yeni stratejileri ve yeni yol haritaları belirlediklerini dile getirdi. Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan "DAEŞ" raporuna değinen Görmez, "Ahlak ve hukuk tanımayan hiçbir savaşa cihat denemez. Yanlış dini referanslarını, araçsallaştırdıkları din anlayışlarını ve yapı bozumuna uğrattıkları İslam'ın temel kavramlarını enine boyuna il müftülerimizle ele almaya çalıştık. Toplantıda bunların başka dünyalarda 'İslamofobya'ya nasıl dönüştüğünü ve Diyanet İşleri Başkanlığı olarak üzerimize düşen vazifeleri konuştuk" dedi.

TERÖR, GENÇLERİ KARDEŞ KATİLİ YAPIYOR
Toplantıda "terör" konusuna değindiklerini de ifade eden Görmez, "Terör, ülkemizin huzurlu havasını ortadan kaldırmak üzere yeniden harekete geçmiştir. Her şeyden önce elleri kalem tutması, zihinleri ve gönülleri bilgiyle, ilimle, irfanla meşgul olması gereken çocuklarımızın ve gençlerimizin, İslam'ın asla tasvip etmediği bir dava uğruna dağlara kaçırılması, ellerine silah tutuşturulup ölüme gönderilmesi, kardeş katili yapılması, gayrimeşru ve gayriislami bir hayata mahkum edilmesi, insaf ve vicdan sahibi her insanı derinden yaralamaktadır" şeklinde konuştu.

DİYANET VESAYETTEN UZAKLAŞMALI
Geçen aylarda gerçekleşen genel seçimlerde din-siyaset ilişkilerinin gündelik dilde yer aldığını ve dini hassasiyetleri yüksek olan kitleler nezdinde durumun tedirginlikle karşılandığının altını çizen Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da diğer kurumlar gibi dahili ve harici vesayet alanlarından uzak bir şekilde daima siyasetin dışında ve üstünde kalarak kendi hizmetlerini sürdürebilmesi gerektiğini vurguladı. Görmez, "Bunun için de kurum, olabildiğince özerk bir şekilde siyaset ve diğer ilgili kurumların etki alanlarından bağımsız olarak yeniden yapılandırılmalıdır. Devletin dirliği ve milletin birliği etrafında din-i mübin-i İslam'ın her daim hayatın içinde varlığını devam ettirmesi onun her türlü vesayetten uzak durmasıyla mümkündür" dedi.

AZINLIK KURULTAYI
Görmez, 2014 yılı Ramazan ayında "Dünya İslam Bilginleri, Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi"ni başlattıklarını ve sonrasında "Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu" kurduklarını hatırlatarak, 2015 yılı Ekim ayında "I. Asya ve Pasifik Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi"'nin İstanbul'da gerçekleştirileceğini açıkladı. Görmez, bu yıl içerisinde ayrıca "Dünya Müslüman Azınlıklar Kurultayı" yapılacağını belirtti.

Ahaber

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.