Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri, ilkokullarda ağız hijyeni eğitimi veriyor

Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri, ilkokullarda ağız hijyeni eğitimi veriyor

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Diş Hekimliği Fakültesi ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğü işbirliğiyle, Adana’daki ilköğretim öğrencilerine yönelik ağız hijyeni eğitimi verildi.

A+A-
Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen ağız ve diş sağlığı eğitiminden sonra, ilköğretim okulu öğrencilerine diş sağlığı taraması da yapıldı.
 
Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. İffet Yazıcıoğlu koordinatörlüğünde yürütülen projenin amacı, toplumda ağız ve diş sağlığının önemine vurgu yapmak. ‘Toplum ağız- diş sağlığı’ dersi kapsamında geliştirilen sosyal sorumluluk projesi hakkında bilgi veren Yazıcıoğlu, tedavi yöntemleri ve sağlık alanındaki gelişmelerin, tıp ve diş hekimliğinde önemli ilerlemelerin kaydedilmesini sağladığına dikkat çekti.
 
Bu ilerlemelerin mevcut hastalığın tedavisi ve hastalık henüz oluşmadan önlemeyi kapsayan büyük yenilikler getirmiş olsa da, diş hekimliğinde invazif yani girişimsel prosedürlerin hala büyük bir yer tuttuğunu belirten Dr. Yazıcıoğlu, ”Günümüz koşullarında hastalara minimum rahatsızlık vererek tedavi etmeye çalışmak hedefleniyor. Ancak ‘diş hekimi koltuğu’ korkulan ve kaçınılan bir yer olma özelliğini korumaya devam ediyor. Durum böyle olunca da ağız ve diş hastalıklarından korunma ve hastalık henüz ortaya çıkmadan basit girişimlerde bulunma hızla yükselen değerler olmaya başlıyor.” dedi. 
 
Korunma yöntemlerinin, beslenme ve günlük alışkanlıklar gibi değişmesi zor aktiviteleri kapsaması nedeniyle, diş çürükleri ve diş eti problemlerinin halen çok yaygın olduğunu vurgulayan İffet Yazıcıoğlu, “Koruyucu alandaki bu eksikliği gidermek, hasta ve hekimin motivasyonunu arttırmak içinse ‘Toplum Ağız Diş Sağlığı Programlarında’ yenilenmenin ve paralel olarak artışın olması gerektiği Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul ediliyor. Dünyada ve Türkiye’de birçok fakülte bu amaçla ‘Toplum Ağız- Diş Sağlığı’ derslerini, ders sayısı ve içeriği açısından geliştiriliyor ve daha çok bireyin ulaşmasını sağlayacak yenilikler yapılıyor.” diye konuştu.
 
Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 1. sınıf öğrencileri, ‘Toplum Ağız-Diş Sağlığı’ dersini pratik ve teorik olarak yürütmeye başladı. Bu program dahilinde öğrencilere ağız diş sağlığını tehdit eden hastalıklarla, toplumsal alanda baş etme yöntemleri öğretilmeye başlandı. Öğrenciler dönem içerisinde ilköğretim okullarına giderek ağız hijyeni eğitimi veriyor, ağız taramaları yapıyor ve topikal flor uygulamalarına katılıyor.
 
Adana İlHalk Sağlığı Müdürlüğü Toplum Sağlığı Hizmetleri Şubesi ile yılda 60 okul geziliyor ve diş hekimliği öğrencileri ilkokul öğrencilerine ağız-diş sağlığı eğitimi verirken kendi ‘Toplum Ağız-Diş Sağlığı’ eğitimlerini tamamlıyorlar. Çok yönlü kazanım sağlayan bu uygulamalarla ilkokul çocuklarının ağız sağlığı bilinci geliştiriliyor, koruyucu tedavileri yapılıyor, diş hekimi adayı ‘ağabey ve ablalarıyla’ kaynaşmaları sağlanıyor. Diğer taraftan da diş hekimliği öğrencileri, klinik stajlarını yapmadan ve girişimsel bir tedavi olmaksızın küçük hastalarla karşılaşıp, çocuk hastalarla iletişimi öğreniyorlar, takım çalışmasını deniyorlar ve koruyucu diş hekimliği hizmetlerini pratik olarak uygulamış oluyor.
 
Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.