Dilipak: Atatürk, Kur’an'dan ayet çıkartıp yerine Nutuk’tan parçalar ekleyecekti

Dilipak: Atatürk, Kur’an'dan ayet çıkartıp yerine Nutuk’tan parçalar ekleyecekti

Mustafa Kemal’in emriyle ilk kez 1932’de ezan Türkçe olarak okunmuştu, gündemde “Türkçe Kur’an” da vardı

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, Atatürk'ün "Kur’an-ı Kerim’deki ahkâm ayetlerini çıkartıp yerine Nutuk’tan parçalar ekletmek istediğini" söyledi.

Yazısında İstanbul Sözleşmesi'ni eleştiren Dilipak, bunun “Milli felaket” olduğuna dikkat çektikten sonra ezanın Arapça okunmasının yasaklanması yıldönümüne geldi.

Dilipak, ezan ile ilgili yazısını şöyle sürdürdü:

"Ezanın Türkçeye çevrilişinin 87. yılı. Aradan 87 yıl geçmesine rağmen, ezanın aslına döndürülüşünün üzerinden yarım asrı aşkın bir zaman geçti. Ezân-ı Muhammedî’nin aslına çevrilmesi, 16 Haziran 1950’de gerçekleşti. Aradan 69 yıl geçti. Bu konuyu hâlâ hatırlıyoruz. Eğer bu İstanbul Sözleşmesi konusunda gereken yapılmaz ise onlarca yıl sonra bile bu acı milli vicdanda zonklamaya devam edecektir.

Mustafa Kemal’in emriyle ezan Türkçe okundu

Ezan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 18 Temmuz 1932 tarihli bir genelgesi ile ezan 18 yıl boyunca Türkçe okundu. Mustafa Kemal’in emriyle ilk kez 1932’de ezan Türkçe olarak okunmuş, İsmet İnönü zamanında devam etmiştir. Destek bulsaydı, gündemde “Türkçe Kur’an” da vardı. Hatta Kur’an-ı Kerim’deki ahkâm ayetlerinin çıkartılıp yerine Nutuk’tan parçalar eklenmesi de vardı. Daha önemlisi “Türk’ün yeni Amentüsü” diye bir metin de yayınlanmıştı. Behçet Kemal Çağlar Türkçe Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetleri şiir şeklinde yazmaya başlamış bir de Mustafa Kemal için yazılmış “Türkçe Mevlid”i başlayıp bitirmişti.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum