Didim İlçe Müftülüğünün Kutlu Doğum Haftası Programı Belli Oldu

Didim İlçe Müftülüğünün Kutlu Doğum Haftası Programı Belli Oldu

Didim İlçe Müftüsü Mikail Polat 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan Kutlu Doğum Haftası ile ilgili basınla toplantısı düzenleyerek, bu yılın temasını ve hazırlanan programı paylaştı.

Didim İlçe Müftüsü Mikail Polat 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan Kutlu Doğum Haftası ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Etkinliklere tüm Didimlilerin davet eden Polat yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

“Bilindiği üzere ülkemizde 1989 yılından bu yana kutlu doğum haftası, Mevlit Kandiline denk gelen tarihlerde kutlanırken; 2008 yılından bu yana 14-. 20 Nisan tarihleri arasında Peygamberimiz (S.A.V.) Dünyaya teşriflerinin ilk doğumu hicri takvime göre 20 Nisan olması hatırasına bu tarihler arasında Kutlu Doğum Haftası adı altında değişik etkinliklerle kutlama programları yapılmaktadır. Ben de, Diyanet İşleri Başkanlığımızın bu yıl kutlu doğum haftasında işlenmek için seçmiş olduğu “Hz. Muhammed Ve Bir Arada Yaşama Hukuku” konusunda hem de İlçe Müftülüğü olarak bu hafta ile ilgili olarak yapacağımız etkinliklerimizi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Tarih boyunca milletler, yurt edindikleri topraklarda varlıklarını sürdürmüşlerdir. Bu milletlerden bazıları hâlâ yaşamaya devam ederken, bazıları da ömürlerini tamamlamıştır.

Tarih boyunca; bu millet ve devletlerden bazıları dönemin siyasî şartları gereği komşuları olan ülkeleri zapt etmiş, o ülkenin milletini de kendi hâkimiyeti altına alarak yönetmiştir. Böylece yeryüzünde ırk, renk, dil ve din olarak birbirinden farklı olan milletlerden birinin hâkim, diğerinin ise onun hâkimiyeti altında yaşadığı bir yönetim şekli ortaya çıkmıştır. Farklı kültür ve inançların, aynı coğrafyada farklı statülerde yaşamaları, insanlık tarihinde derin izler bırakan savaşlara, ölümlere ve eziyetlere sebep olmuştur. Millet sistemi içerisinde yaşayan bir kimse, azınlığın aksine, kendi İçtimaî grubu içinde kendi ananesi ve kültürü içinde yaşar. Farklı millet kompartımanları içinde çatışma da azdır ve azınlıklarda olduğu gibi zorla asimile de söz konusu değildir. Kutlu doğum haftasının her birimize aile fertlerimize içinde bulunduğumuz şehrimize bütün milletimize, devletimize, bütün Âlem-i İslam’a ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını dilerken Didim İlçe Müftülüğü olarak bu hafta münasebeti ile düzenlemiş olduğumuz programlara teşriflerinizi bekler, sağlık dolu günlerde mutluluklar dilerim.”

Müftü Polat hafta içerisinde müftülük çalışanlarıyla birlikte protokol ziyaretlerinde bulunacak ve esnaflarımızı ziyaret ederek gül dağıtacak.

Didim ilçe müftülüğü kutlu doğum kutlama programı,

14 Nisan 2015 Salı: Gül Günü, İlçe Protokolü Ziyareti.

15 Nisan 2015 Çarşamba Huzurevi ve Hastane Ziyareti.

16 Nisan 2015 Perşembe: Akşam-Yatsı Namazları arasında Merkez Camii’nde Peygamberimiz (S. A.,S) Ruhuna ithafen okunan 63 Hatimler ile okunacak mevlid, dua ve ikram.

17 Nisan 2015 Cuma; Merkez Camii Önünde Kan Bağış Kampanyası 18 Nisan 2015 Cumartesi: Merkez Camiinde Saat: 14:00 Kutlu Doğum

Çocuk Programı 19 Nisan 2015 Pazar: Didim Ticaret Odası Kültür Merkezi’nde Saat 14:00 da Bayanlara Yönelik Konferans.

efepost

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.