Dershanelere kayıt yapılacak mı?

Dershanelere kayıt yapılacak mı?

Mahkemenin kararı ile dershanelerin kapatılmayacağının duyurulması kafaları karıştırdı.

A+A-

Anayasa Mahkemesi (AYM) dershanelerin kapatılmasına ilişkin düzenlemeyi iptal etti.

AYM'nin bu kararının ardından Milli eğitim Bakanlığı da yol haritasını hazırladı.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine göre; dershanelerin kapatılmasına ilişkin düzenleme iptal edildi ancak dershane ibaresinin artık yasada bir karşılığı yok.

Milliyet gazetesinin haberine göre. Kanunda geriye dönüş olmayacağı için "dershane" kavramı eğitim mevzuatından çıktı. Bu nedenle de 1 Eylül'den sonra dershaneler öğrenci kaydı alamayacak. Yetkililere göre; dönüşüm başvurusu yapmayanlar "dershane" olarak faaliyetlerine devam edemeyecek.

Yeni formülde dershaneden özel okula dönüşen kurumlar ise daha önce belirtildiği gibi temel lise faaliyetlerine devam edebilecek. Temel liseler isterse diğer özel okullar gibi kendi öğrencilerine takviye kursu da açabilecek. Mahkemenin gerekçeli kararına göre hazırlanan bu yeni formül Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın onayından sonra açıklanacak.

Yetkililer, bakanlığın üst düzey yetkililerinin ve il milli eğitim müdürlerinin görevden alınmasına ilişkin hüküm iptalinin ise geriye dönük işlemeyeceğini ifade ediyor. Yetkililer, bu kişilerin görevlerine iade edilmeyeceğini belirtiyor.

Devam edenler yasal olmayan faaliyet gösteren kurum kapsamında değerlendirilecek ve gereği yapılacak. Bu nedenle kapanan dershaneler de dershane olarak yeniden açılamayacak.

Dönüşüm başvurusu yapmamış olan dershanelerin çeşitli kurslara dönüşmek için yeni bir başvuru yapması gerekecek. Yasada bu kurslar kültürel ve mesleki alanlarda beceri geliştirilmesi için faaliyet gösteren kurumlar olarak tanımlanıyor. Başvuru yapanlar için kriterler Bakanlık tarafından yeniden belirlenecek. Kursların matematik gibi tek bir alanda mı yoksa birçok ders alanında birden mi eğitim verebileceği de bu yeni tanımdan sonra netleşecek. 

eğitimrehberi

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.