Ders zili çalıyor, sınav maratonu başlıyor

Ders zili çalıyor, sınav maratonu başlıyor

8. sınıf öğrencileri Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nın ikincisine 28-29 Nisan’da girecek. Mazeret sınavları ise 10-11 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

A+A-

24 Ocak’ta iki haftalık tatile başlayan yaklaşık 17 milyon öğrenci, bugün dersbaşı yapacak.

13 Haziran’da sona erecek ikinci yarıyılın hem öğrenciler hem de eğitimciler için zorlu bir dönem olması bekleniyor. Öğrenciler merkezî sınavlarda ter dökerken eğitimciler dershaneleri kapatan yasa tasarısıyla ilgili gelişmelere kilitlenecek. Söz konusu yasa çalışması ile büyük bir tasfiye operasyonu yapılması bekleniyor. Tasarının yasalaşması halinde 100 bin okul yöneticisinin görevinin biteceği ifade ediliyor. Bu arada anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine her hafta pazartesi, çarşamba ve cuma günleri süt dağıtılacak.

8. sınıf öğrencileri için 2013’te ilk kez uygulanan Ortaöğretime Geçiş Sınavı ikinci dönemde de yapılacak. Öğrenciler, Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, inkılâp tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 28-29 Nisan’da ortak sınavlara girecek. Mazeret sınavları ise 10-11 Mayıs’ta yapılacak. Sınav sonuçlarının ise haziran ayının ilk haftalarında açıklanması bekleniyor. Üniversite adayları da önce Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) daha sonra Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) yarışacak. Üniversiteye hazırlananlar YGS’ye 23 Mart Pazar günü girecek. Baraj puanını aşan öğrenciler ikinci aşama olan LYS’ye 14-15 Haziran ve 21-22 Haziran tarihlerinde beş oturumda girecek.

Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.