Deniz Manzaralı Dev hayvan barınağı

Deniz Manzaralı Dev hayvan barınağı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı hayvan barınağı havadan görüntülendi. Deniz manzaralı barınakta yok yok.

A+A-

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve “Hapishaneye” benzetildiği için Hayvan Severlerin protestoları neden olan Kısırkaya Hayvan Barınağı havadan görüntülendi. 700 dönümlük dolgu alan üzerine yapılan deniz manzaralı dev tesis için geçtiğimiz hafta içinde mahkeme tarafından projenin iptali kararı vermişti. Şu anda yasal süreci beklerken sessizliğini koruyan tesiste Kapalı bölümlerin içinde küçük odalar, dış kısmında da tel örgüyle çevrili bahçeler bulunuyor. Barınakta tedavi gören, sakat, yaşlı, yavrulu anne, tehlikeli ve agresif, küçük tip ırklar, yavrular, sahiplenilebilinir ve sahipsiz köpekler için ayrı bölümler yer alıyor. Tesiste ayrıca ameliyathaneler ve kırık tedavi merkezide var.

4 bin köpek sürekli kalabilecek

Sarıyer, Kısırkaya’da İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından yaptırılan “Kısırkaya Hayvan Bakım Evi ve Doğal Yaşam alanı” geçtiğimiz Şubat ayında inşaatı tamamlanarak açılışa hazır hale getirilmişti. Avrupa Yakası’ndaki ilçe belediyelerine hizmet vermesi planlanan barınakta, sokakta yaşayamayacak kadar yaşlı ve hasta olduğu tespit edilen 4 bin köpeğin sürekli kalabileceği her biri 500 m2 büyüklüğünde 200 adet Bahçeli Yaşam Ünitesinin var. Yılda 20 bin hayvanın kısırlaştırma işlemenin yapılabileceği tesiste hayvanlar için kırık tedavi merkezi, ameliyathanelerde bulunuyor. Merkezde ziyaretçiler için gezinti ve piknik alanları gibi sosyal donatılar da bulunduğu belirtildi. Kısırkaya hayvan barınağında sokak hayvanlarının yanı sıra göçmen kuşların, martıların, güvercinlerin bakıldığı bir kuş tedavi merkezinin de hayata geçirilmesinin proje kapsamında olduğu belirtiliyor.

Mahkeme iptal etmişti

Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne açtığı davada mahkeme, geçtiğimiz hafta Kısırkaya hayvan barınağının “Kısmen, mera, kısmen korunacak kumsal ve sahil” içerisinde kaldığı, imar planı onaylanmadan inşa edildiği, izin alınmadan yapıldığı ve mevzuata aykırı olduğu hükmüne varmıştı. Kararı İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 30 gün içinde temyiz etme hakkı bulunuyor.

Tam bir kamp
Mahkeme kararının ardından dev hayvan barınağını havadan görüntüledik. Havadan görüntülediğimiz “Kısırkaya Hayvan Bakım Evi ve Doğal Yaşam alanı” oldukça büyük bir alanı kaplıyor. Çevresi tel örgülerle çevrilen deniz manzaralı tesiste hayvanlar için hazırlanan kulübeler ve gezinme alanları, ameliyathane olarak kullanılacak bölüm ve idare binaları dikkat çekiyor. Hayvan barınağının geleceği yasal süreç’in sonunda belli olacak.

Kısırkaya hayvan bakım evinin özellikleri
Projenin kapladığı alan 700 Dönüm

2 adet idare binası

Karantina Merkezi : 5 blok, her kafeste bir köpek, 50 toplam hayvan kapasiteli,

Yavrulu Anne Barınağı : 5 blok, her kafeste 1 anne 4 yavru, 100 toplam hayvan kapasiteli,

Tedavi Ünitesi : 10 blok, her kafeste 1 köpek, 500 toplam hayvan kapasiteli,

Doğal Yaşam Bahçesi : 200 blok, her yapıda 20 köpek, 4.000 toplam hayvan kapasiteli,

10 adet operasyon odasında 20 operasyon masası.

Akit 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.