'Demografik yapıyı Müslümanlar aleyhine değiştirmeye çalışıyorlar'

'Demografik yapıyı Müslümanlar aleyhine değiştirmeye çalışıyorlar'

Pakistan Milli Meclis Başkanı Sadık, "Hindistan, Keşmir'de sistematik şekilde demografik yapıyı Müslümanlar aleyhine değiştirmeye çalışmaktadır." dedi.

A+A-

TBMM'nin ev sahipliğinde yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) 36. İcra Komitesi Toplantısı'nın ikinci gününde, 15 Temmuz gecesi yaşananları anlatan sinevizyon gösteriminin ardından konuk ülke temsilcileri konuşma yaptı.

Pakistan Milli Meclis Başkanı Serdar Ayaz Sadık, 15 Temmuz'da gösterdikleri kahramanca mücadele nedeniyle Türk halkıyla dayanışma içinde olduklarını söyledi.

Keşmir'de Müslümanların yaşadığı sorunlara dikkati çeken Sadık, "Hindistan Keşmir'de sistematik şekilde demografik yapıyı Müslümanlar aleyhine değiştirmeye çalışmaktadır." diye konuştu.

"Türkiye de çok ciddi komploya maruz kalmıştır"

Afganistan Meclis Başkanı Abdul Rauf İbrahimi de İslam dünyasının çok ciddi güçlükler, tehditler ve krizlerle karşı karşıya olduğunu, bu durumun ülkelerin gelişmesine ciddi anlamda ket vurduğunu kaydetti.

Bu çerçevede çözüm yöntemleri bulmak açısından yaptıkları toplantıların öneminin altını çizen İbrahimi, bölgede müdahalelerin söz konusu olduğunu, bu toplantı sayesinde Müslüman ulusların bir araya geleceğini, üye ülkelerin bir adım daha yakınlaşacağını, ortak siyasi, ekonomik, sosyal konularda çeşitli çalışmalar ortaya koyacaklarını dile getirdi.

Herkes gibi Afgan halkının da mutlu, barış dolu, güvenli bir ortam istediğini aktaran İbrahimi, ülkesinin 30 yıldan fazladır savaş halinde olduğunu, bölgede siyasi, ekonomik istikrarsızlığın ve ayrıca can ve mal kaybının yaşandığını anımsattı.

İbrahimi, Afganistan'ın yanı sıra bazı ülkelerde DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin yuvalandığını, bu örgütlerin ciddi saldırılar düzenlediğini ve ülkeleri kan gölüne çevirdiğini belirterek, "Türkiye de aynı şekilde çok ciddi komploya maruz kalmıştır. Türk halkı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bu komploya karşı koymuştur." diye konuştu.

"Daha fazla işbirliği sağlamalıyız"

Mali Meclis Başkanı Issaka Siddibe, konuşmasına Türk kurumlarını istikrarsızlaştırmak için yapılan darbe girişimini şiddetle kınayarak başladı.

Son zamanlarda radikal terör örgütlerinin üye ülkelere yönelik saldırılarına değinen Siddibe, bu örgütlerin eylemleriyle İslam'ın imajını bozduklarını dile getirdi. 

Siddibe, "Buradaki amaç aslında, İslam dünyasıyla terör arasında ilişki kurmak. Her gün şahit olduğumuz bu olaylar, daha çok dünyada hakimiyet çabasına benziyor. Dolayısıyla örgüt çerçevesinde çabaları artırmak gerek. Dinimize bu kötü imajı vermeye çalışan kişilere karşı başarılı olabilmek için daha fazla işbirliği sağlamalıyız. Geleneksel parlamenter görevimize ilaveten halkımızı korumak ve güvenliği sağlamak bizim görevimiz." dedi. 

Siddibe, Mali'nin 12. İSİPAB Konferansı'nı yapma kararını da sözlerine ekledi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.