Darfur'da şiddet cezasız kaldı

Darfur'da şiddet cezasız kaldı

BM, Darfur'da geçen yıl meydana gelen ve bazılarına Sudan güvenlik güçleri ve polisinin de dahil olduğu ciddi insan hakları ihlallerinin soruşturulmadığı ve cezasız kaldığını açıkladı.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM), Darfur'da geçen yıl meydana gelen ve bazılarına Sudan güvenlik güçleri ve polisinin de dahil olduğu ciddi insan hakları ihlallerinin soruşturulmadığı ve cezasız kaldığını açıkladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin açıkladığı raporda, Darfur'da geçen yıl kayıt altına alınan 411 insan hakları ihlalinin sadece bazıları için soruşturma açıldığı ve çok az suçlunun tutuklandığına yer verildi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin, "Raporda, Sudanlı yetkililer tarafından insan hakları ihlallerinin ciddiye alınmasındaki sistematik başarısızlık ve açık inkar resmediliyor. Birçok kurban çektiği acılara karşılık hala hakkını alamadı" ifadelerini kullandı.

Raporda, Sudan polisi ve güvenlik güçlerinin, sivillere ateş ettiği, fiziksel saldırıda bulunduğu, sivilleri öldürdüğü ve kaçırdığı belirtilirken, ülkedeki yetkililere duyulan güven yetersizliği nedeniyle de şiddete maruz kalan siviller tarafından yeterince şikayette bulunulmadığı bildirildi.

Darfur'daki çatışmada yer alan tarafların, sivillerin yaşadığı yerleri rastgele bombaladığı ve bu saldırıların birçok insanın ölmesi ve yaralanmasına neden olduğu için insan hakları hukukunun ihlal edildiği kaydedildi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.